Predbežné údaje z integrovanej dopravy v Bratislavskom kraji totiž podľa mesta ukazujú, že extra zľavu v MHD si uplatnilo menej ľudí s preukazom ťažko zdravotne postihnutého (ŤZP), ako mesto pôvodne predpokladalo.
„Ukázalo sa, že v MHD necestuje 17-tisíc ľudí s ŤZP preukazmi, tak ako sú registrovaní na ministerstve, ale len približne 12-tisíc ľudí. To znamená, že mesto nebude vykrývať stratu približne 1,8 milióna eur ako doteraz, ale len 1,2 milióna eur,“ uviedol na včerajšom brífingu primátor Bratislavy Ivo Nesrovnal.
Vo výpočte sú však zahrnutí len hendikepovaní, ktorí si uplatnili 90-percentnú zľavu na cestovanie v MHD, ktorá však platí len pre obyvateľov hlavného mesta, resp. Bratislavského kraja, a len na predplatné cestovné lístky. Údaje o počte hendikepovaných cestujúcich sú zatiaľ síce len predbežné, no ak sa potvrdia, primátor Nesrovnal je pripravený poslancom bratislavského mestského zastupiteľstva predložiť návrh na zavedie 100-percentnej zľavy v MHD pre hendikepovaných Bratislavčanov. Do vybranej skupiny zvýhodnených cestujúcich plánuje doplniť aj bratislavských darcov krvi s minimálne diamantovou Jánskeho plaketou.
Od novembra minulého roka, keď v Bratislavskom kraji spustili tretiu etapu integrovanej dopravy, majú hendikepovaní 90-percentnú zľavu v MHD, vlakoch aj regionálnych autobusoch. Extra zľava však platí len pre ťažko zdravotne postihnutých s trvalým pobytom v Bratislave alebo Bratislavskom kraji, získať ju možno len na predplatné cestovné lístky a platí u všetkých troch dopravcov zapojených do integrovanej dopravy, avšak len na území Bratislavy. Po novom by však chcel primátor Nesrovnal pre hendikepovaných Bratislavčanov zaviesť bezplatnú MHD.
„Ak sa potvrdí, že sme zavedením týchto opatrení ušetrili 600-tisíc eur, tak sa vrátim k návrhu, aby mesto dávalo 100-percentnú zľavu hendikepovaným a ich sprievodcom. Opatreniami sme ušetrili peniaze, zaviedli sme poriadok, vieme koľko ľudí a kam cestuje. Z ušetrených peňazí tak vieme pomôcť tým, ktorí to potrebujú, teda hendikepovaným Bratislavčanom,“ povedal primátor Nesrovnal.
Ako dodal, keď bude mať na stole definitívne čísla, osloví s návrhom na 100-percentnú zľavu aj Bratislavský samosprávny kraj a ďalších členov zapojených do integrovaného dopravného systému. „Aby sme mali jednotnú tarifu u všetkých dopravcov,“ hovorí Nesrovnal s tým, že ak súhlasiť nebudú, Bratislava sa do zavedenia bezplatného cestovania pre hendikepovaných a darcov krvi pustí aj sama.
Na zavedenie bezplatného cestovania v bratislavskej MHD pre vybrané skupiny obyvateľov hlavného mesta je podľa slov generálneho riaditeľa Milana Urbana pripravený aj Dopravný podnik Bratislava. „Registrácia našich zdravotne postihnutých občanov, ktorí využívajú služby MHD, naozaj preukázala, že sa zaregistrovalo približne 60 percent zdravotne postihnutých,“ povedal Urban. Zároveň pripomenul, že cenový výmer pre DPB vydáva mesto a podnik je pripravený zaviesť prípadné zmeny tak rýchlo, ako dostane poverenie od zadávateľa.