Radnica zmluvu k prestavbe hlavnej stanice nevypovie

SITA

Súčasné vedenie Bratislavy zmluvu k prestavbe okolia Hlavnej stanice Bratislava nakoniec nevypovie. Radnica počká, či investor do stanoveného termínu projekt uskutoční. Ak to nestihne, zmluva s investorom vyprší a potom mesto plánuje vyhlásiť na revitalizáciu priestoru medzinárodnú súťaž.

Investor projektu, spoločnosť Transprojekt, má na prestavbu okolia stanice a vybudovanie podzemnej električkovej trate čas do konca roka 2016, no stavať zatiaľ nezačal. Bratislavský primátor Nesrovnal sa už v minulosti netajil tým, že riešením zlého stavu priestoru pred bratislavskou hlavnou stanicou je vypovedanie zmluvy s investorom. Dnes hovorí, že tým chcel investora donútiť, aby buď začal stavať, alebo aby priznal, že projekt uskutočniť nevie.

Časy sa podľa primátora zmenili, dnes by už vypovedanie zmluvy nebolo v prospech mesta. Spoločnosť Transprojekt totiž prípadné vypovedanie zmluvy nemienila nechať len tak, radnicu v minulosti verejne upozorňovali, že dôsledky takého kroku by boli drahé a snaha o vypovedanie zmluvy mohla viesť k súdnemu sporu.

Spoločnosť Transprojekt výstavbu chystá už roky, dodnes stavať nezačali. Mesto tvrdí, že zatiaľ nemá ani potrebné stavebné povolenia. Investor má pritom pri stanici do konca roka 2016 vybudovať infraštruktúru, cesty a križovatky i podzemnú električkovú trať. Na dokončenie projektu má síce investor ešte približne rok a deväť mesiacov, no podľa primátora sa už dnes o priestor zaujímajú iní podnikatelia, domáci i zahraniční. „Asi si oni sami vyhodnotili súčasnú realizáciu toho zámeru ako slabú a chcú ísť do toho,“ domnieva sa primátor. No jedným dychom dodáva, že mesto má aktuálne zmluvu so spoločnosťou Transprojekt a investora už vyzval, aby projekt v stanovenom čase dokončil.

SITA
SITA

Investor má na celú vec iný názor, hovorí, že zodpovednosť za súčasný stav nesie hlavne mesto. „Z nám neznámych dôvodov vedenie mesta v uplynulých štyroch rokoch neposkytovalo dostatočnú súčinnosť, zamietalo žiadosti investora, odkladalo, či dokonca blokovalo realizáciu súvisiacich krokov a svojím konaním tak spôsobilo minimálne 2,5-ročné omeškanie štartu projektu,“ priblížila mediálna zástupkyňa projektu Predstaničné námestie Mária Adamová s tým, že do roku 2010 sa projekt vyvíjal v rámci riadnych schvaľovacích postupov. Ako dodala, investor v posledných týždňoch aktualizoval dokumentáciu k projektu, prerokovať to chce s mestom a za účasti právnikov oboch strán na osobnom stretnutí.

Investor aj naďalej trvá na tom, že k existujúcej Zmluve o budúcej kúpnej zmluve z roku 2010 treba podpísať dodatok. „Existujúca Zmluva o budúcej kúpnej zmluve nedefinuje spôsob realizácie, konkrétny časový harmonogram výstavby jednotlivých objektov, ani záruku ich postupného preberania zo strany hlavného mesta,“ priblížila Adamová. Posledný návrh dodatku riešilo ešte bývalé zloženie mestského zastupiteľstva, vlani v októbri ho neschválili.

Primátor Nesrovnal tvrdí, že v tomto volebnom období návrh od investora nedostal. Dodáva však, že v záujme mesta nie je uzatvárať dodatky k zmluve, investor vraj mal dosť času na uskutočnenie projektu v stanovenom čase. V poslednom dodatku totiž investor žiadal posunúť termín ukončenia a odovzdania stavieb do konca roka 2017. V prípade, že ani dovtedy by to nestihol a mal by už postavených aspoň polovicu sľúbených objektov, mohol by dostať ešte pol roka navyše. Okrem toho sa mal zaviazať, že do jedného roka predloží hlavnému mestu kompletnú projektovú dokumentáciu k vydaniu stavebných povolení. Ak by tak neurobil, pre mesto by to mohol byť podľa dodatku dôvod na odstúpenie od zmluvy. Podľa zmluvy uzavretej ešte primátorom Andrejom Ďurkovským totiž radnica v súčasnosti od projektu jednostranne odstúpiť nemôže, investor totiž zmluvu zatiaľ plní. Prvú časť kúpnej ceny zaplatil a termín odovzdania dokončenej a skolaudovanej stavby vyprší až na konci roka 2016.

SITA
SITA

Mesto a investor sa tak stále riadia pôvodnou Zmluvou o budúcej kúpnej zmluve. V nej sa mesto zaviazalo investorovi predať pozemky s rozlohou približne 22-tisíc metrov štvorcových za cenu 23,7 milióna eur. Prvú časť kúpnej ceny vo výške 365-tisíc eur investor zaplatil, zvyšných 23 miliónov predstavujú stavebné objekty a investície, ktoré má investor odovzdať do vlastníctva mesta. Ak investor v dohodnutom termíne stavby nedokončí a neodovzdá mestu, zmluva sa ruší, navyše prvá časť kúpnej ceny ostane Bratislave ako pokuta za nesplnenie záväzku.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk