Ragtime v aranžmánoch pre štyri saxofóny, to je Saxophone Syncopators

saxofón, hudba
ilustračné: sxc.hu

Hudobné kvarteto Saxophone Syncopators vystúpi v nedeľu 19. apríla v bratislavskom Bistre St. Germain, kde sa predstavia so šou Ragtime Night. Vstupenky sa dajú zakúpiť v spomínanom podniku v deň konania koncertu hodinu pred jeho začiatkom. Cena jednej je šesť eur.

Saxophone Syncopators fungujú v zložení Pavol Hoďa (soprán/alt saxofón, klarinet), Ján Gašpárek (alt saxofón), Ladislav Fančovič (tenor saxofón, aranžmány) a Frederika Babuliaková (barytón saxofón). Hrajú na originálne dobové hudobné nástroje z 20. rokov minulého storočia.

„Prvotným zámerom bolo hrať džezové skladby z úplných prvopočiatkov džezu, ktoré sú písané štýlom ragtime. V tom čase saxofón ako nástroj vznikol a vyvíjal sa. Mnoho džezových skladateľov a aranžérov očaril svojím zvukom a farebnými možnosťami. Taktiež má širokú škálu typov – od soprán saxofónu, cez alt, tenor, barytón až po bas saxofón. Kombináciu všetkých vymenovaných nástrojov používame aj v našom kvartete. No neočaril iba džezových skladateľov, do repertoára sme postupne zaradili aj skladby klasických skladateľov, ktoré písali priamo pre nástrojové zoskupenie saxofónového kvarteta. Naštudovali sme ich aj pre naše turné do Indie, ktoré sme absolvovali pred mesiacom. Preto je na našich koncertoch počuť naozaj veľmi širokú paletu ako saxofón môže znieť,“ vyjadril sa Fančovič.

Saxophone Syncopators sa špecializujú najmä na autentickú interpretáciu hudobného žánra ragtime v aranžmánoch pre štyri saxofóny. Hrajú najstarší ragtime a hot džez z rokov 1912 až 1920 v originálnych úpravách pre saxofónové kvarteto po vzore saxofónových ansámblov, ktoré v týchto časoch fungovali, ako napríklad Six Brown Brothers, Columbia Saxophone Sextette, The Missouri Entertainers, Joe Thomas Saxotette či Hollis Saxophone Quintet.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk