Na oficiálnej webovej stránke Regionálneho úradu verejného zdravotníctva so sídlom v Bratislave sa objavila informácia o čiernom kašli. Podľa RÚVZ toto ochorenie opäť útočí.
Ako uvádza úrad, čierny kašeľ je akútne respiračné ochorenie bakteriálneho pôvodu. Spôsobuje ho baktéria nazvaná Bordetella pertussis, ktorá postihuje najmä dýchací systém.
Choroba sa prenáša kvapôčkovou infekciou, pričom inkubačná doba je od šesť do dvadsať dní. RÚVZ BA uvádza aj to, ako ochorenie rozpoznať. K príznakom patrí zvýšená teplota, pokašliavanie, nádcha, kýchanie, strata chuti do jedla a únava. „Pri tomto ochorení je taktiež príznačný záchvatový a dráždivý kašeľ. Pri záchvate kašľa pacient najprv očervenie, potom zmodrie, slzia mu oči, máva vyplazený jazyk a snaží sa nadýchnuť, pričom počujeme „híkavý“ zvuk,“ uvádza úrad. Ako úrad dodal, záchvat končí vykašľaním hlienu alebo vracaním. Proti chorobe účinne zaberajú antibiotiká, ktorá významne znižujú výskyt komplikácii.
„V Bratislavskom kraji sa stále vyskytuje čierny kašeľ, hoci je očkovanie proti nemu od roku 1958 povinné. V súčasnosti detskí lekári očkujú dojčatá proti čiernemu kašľu v kombinácii s očkovacími látkami proti iným ochoreniam,“ spresnil Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Bratislave.
Ako úrad dodal, v roku 2017 hlásili lekári 14 ochorení na čierny kašeľ, tento rok počet chorých stúpol a do 30. septembra 2018 zaznamenali zdravotníci 52 prípadov čierneho kašľa.
„Choroba netrápila iba deti v nižších vekových kategóriách, týka sa aj adolescentov a dospelých. Najvyšší počet ochorení bol v Bratislavskom kraji zaznamenaný práve v roku 2010 (783 prípadov), hlavným dôvodom bola práve absencia pravidelného preočkovania,“ vysvetľuje regionálny úrad.
Po tom, čo sa v roku 2017 medzi bratislavskou populáciou vyskytol čierny kašeľ len mierne, dochádza v roku 2018 k zvyšovaniu počtu prípadov tohto ochorenia. „Z 52 ochorení hlásených do 30. septembra 2018 sa 28 vyskytlo u mužov a 24 u žien,“ dodal úrad.