Rekonštrukcia historickej budovy Starého Lýcea na Konventnej sa blíži do finále

Stare Lyceum

Po ukončení rekonštrukcie v budove nájde svoje miesto Laboratórium otvorenej spoločnosti.

Rekonštrukcia historickej budovy Starého Lýcea na Konventnej ulici v Bratislave sa blíži do finále, čoskoro otvorí brány Laboratórium otvorenej spoločnosti (LOS). Informovala o tom Simona Nagyová z Občianskeho združenia Punkt. Ide o priestory, v ktorých pôsobili napríklad štúrovci či Milan R. Štefánik. „Súčasťou je aj Lyceálna knižnica, ktorá obsahuje viac ako 80-tisíc zväzkov kníh, najstaršie z nich pochádzajú z 11. – 12. storočia,“ uviedla Nagyová. Po ukončení rekonštrukcie v budove nájde svoje miesto LOS, ktoré prinesie rôzne kultúrno-komunitné aktivity.

„V rámci projektu Lýceum – Laboratórium otvorenej spoločnosti vytvorí Cirkevný zbor Evanjelickej cirkvi na Slovensku Bratislava-Staré Mesto kultúrno-komunitné centrum pre slobodné myslenie, vieru, tvorivosť, modernú i klasickú kultúru a najmä dialóg,“ vysvetlila Nagyová. Obnova budovy aj aktivity, ktoré sa v nej budú odohrávať nadviažu na tradíciu a históriu Starého evanjelického lýcea. Projekt je realizovaný vďaka podpore grantu z Islandu, Lichtenštajnska a Nórska prostredníctvom Finančného mechanizmu EHP a štátneho rozpočtu SR v rámci programu Kultúra.

„Zámerom projektu je rekonštrukcia budovy, ktorá zveľadí jednu z najnavštevovanejších častí Bratislavy,“ hovorí predsedajúca zborová farárka Anna Polcková. Ako dodala, priestor následne otvoria aktivitám a organizáciám, ktoré by mali vrátiť Lýceu jeho niekdajšieho slobodného ducha a zvýšiť povedomie o historickom význame. V rámci rekonštrukcie prejde kompletnou obnovou aj lyceálna knižnica so vzácnym knižničným fondom od 13. storočia spolu s výskumom Ústrednej knižnice Slovenskej akadémie vied.

Zrekonštruovaná budova Lýcea prinesie priestor pre aktivity zboru, partnerov projektu, spolupracujúcich organizácií, samosprávy, ale aj miestnej komunity. Cieľom je organizovať kultúrno-komunitné aktivity ako prednášky, exkurzie, workshopy, komunitné stretnutia, semináre, konferencie, výstavy, školenia či malé koncerty. „Nebudú chýbať celospoločenské a vzdelávacie aktivity, vrátane tých, ktoré sú zvlášť v cirkvi vnímané veľmi citlivo a v súčasnosti v spoločnosti zneužívané najmä nacionalistickými politikmi,“ dodala Nagyová.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk