Rekonštrukcia Námestia slobody pokračuje: Vyčistili 12-tonový lipový kvet uprostred fontány Družba

Lipovy kvet po vycisteni foto marek velcek 02.jpg
Foto: Metropolitný inštitút Bratislavy, Marek Velček

Magistrát s Generálnym investorom Bratislavy a MIB plánujú fontánu sprístupniť verejnosti v lete.

Bratislave ukončili čistenie 12-tonového lipového kvetu uprostred fontány Družba na Námestí slobody. Ako informuje hovorkyňa hlavného mesta Dagmar Schmucková, nánosy nečistôt odstraňovali chemickými prípravkami a postupom, ktorý odporučili reštaurátori na základe odbornej analýzy.

Magistrát s Generálnym investorom Bratislavy (GIB) a Metropolitným inštitútom Bratislavy (MIB) plánujú fontánu sprístupniť verejnosti v lete. Bude to po 16 rokoch, počas ktorých bola najväčšia fontána na Slovensku vypustená.

Komplexná rekonštrukcia

Námestie slobody spolu s fontánou Družba prechádzajú prvou komplexnou rekonštrukciou od roku 1980. „Šetrná oprava a vyčistenie lipového kvetu bolo jednou z kľúčových priorít rekonštrukcie fontány. Veľmi dôležitá bola ekologická stránka, a prioritou tiež bolo znížiť spotrebu vody vo fontáne,” uviedla architektka Natália Puschmannová z MIB, ktorá sa podieľa na koordinácii rekonštrukcie. Čistenie umeleckého diela trvalo niekoľko týždňov. Aktuálne ešte finalizujú stavebné práce v spodnej časti kvetu.

Fontána Družba bola pred rekonštrukciou v havarijnom stave, nefungovali čerpadlá, elektroinštalácia a hydroizolácia bazénov boli poškodené. Vo vnútri diela odstránili nevhodne doplnené konštrukcie z uhlíkovej ocele a nahradili ich nerezovými.

Lipovy kvet po vycisteni foto marek velcek 01.jpg
Foto: Metropolitný inštitút Bratislavy, Marek Velček

Novo zrekonštruovanú fontánu začnú poháňať moderné technológie, bude tak neporovnateľne ekonomicky aj ekologicky šetrnejšia,“ priblížila Schmucková. V minulosti vo fontáne cirkulovalo až dvetisíc kubických metrov vody, po novom to bude len 71 metrov kubických.

Recyklácia materiálov

Aktuálnu podobu námestia určila architektonická súťaž z roku 2017, ktorú vyhrali architekti z ateliérov 2021 a LABAK. Koncom januára odlievali vonkajšie terazzo po obvode bazénov, ktoré vzniklo recykláciou pôvodnej žulovej dlažby a čadičových obkladov.

Vďaka tomuto kroku mesto ušetrilo až 500 ton materiálu, ktorý by inak skončil na skládke a musel byť nahradený novým. Finálnu podobu dodá terazzu až prebrúsenie celej plochy po obvode fontány,“ doplnila Schmucková.

Priateľstvo a mier medzi národmi

Počas minulého leta upravili bazény fontány, nanovo vybudovali betónovú konštrukciu, šachty, žľaby a hydroizoláciu. „V rámci obnovy sme odstránil obvodový múr bazénov, čím bude fontána po ukončení rekonštrukcie prístupnejšia ľuďom a počas horúcich letných dní do nej budú môcť vojsť a ochladiť sa,“ dodala hovorkyňa.

Lipovy kvet pred vycistenim foto marek velcek 02.jpg
Foto: Metropolitný inštitút Bratislavy, Marek Velček

Fontána Družba má tvar rozvíjajúceho sa lipového kvetu, ktorý symbolizuje priateľstvo a mier medzi národmi. Dielo vznikalo v rokoch 1979 až 1980.

Námestie slobody vzniklo v druhej polovici 20. storočia, jeho súčasťou bolo do roku 1992 aj súsošie s komunistickým prezidentom Gottwaldom. Námestie premenovali na Námestie slobody po roku 1989 a slúžilo na príležitostné koncerty, spoločenské akcie či demonštrácie. V lete zväčšili aj plochu určenú pre zhromažďovanie v časti námestia pri Úrade vlády.

Lipovy kvet po vycisteni foto marek velcek 02.jpg
Foto: Metropolitný inštitút Bratislavy, Marek Velček

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk