Rekonštrukcia národnej kultúrnej pamiatky sa začala. Pistoriho palác bude mať novú strechu i fasádu

Pisztoryho palác
ilustračné: SITA

Areál Pistoriho paláca sa zmenil na stavenisko. Mestská časť začala s dlho očakávanou rekonštrukciou, počas ktorej sa paláci opraví strechu a fasádu. Stavbu realizuje spoločnosť Stuckdekor Weber, s. r. o.

O rekonštrukcii bude mestská časť informovať priebežne prostredníctvom svojich informačných kanálov, cez Staromestské noviny, web stránku Starého Mesta a facebookovú stránku Staré Mesto – srdce Bratislavy.

rekonštrukcia Pistoriho paláca
Marek Velček

„Som rád, že sa prostredníctvom grantu z nórskych fondov podarí vdýchnuť palácu nový život,“ povedal starosta Starého Mesta Radoslav Števčík.

„V súčasnosti je nádvorie zaistené, uzavreté pre verejnosť z bezpečnostných dôvodov, pretože je to stavenisko a prípravné práce sú už v plnom prúde. Urobíme však všetko pre to, aby akcie naplánované v objekte paláca rekonštrukciou neboli dotknuté. Pokračujeme podľa plánu, dokonca sa nám podarilo ušetriť verejným obstarávaním peniaze, ktoré by sme radi použili na opravu okien,“ dodal.

rekonštrukcia Pistoriho paláca
Marek Velček

Objekt paláca na Štefánikovej ulici si dal postaviť lekárnik Felix Pisztory v 90. rokoch 19. storočia, za palácom mal záhradu siahajúcu až k dnešnému Slavínu a v nej si pestoval svoje liečivé byliny.

Podľa historika Tivadara Ortvaya palác vynikal vkusom a luxusom. Väčšina pôvodného vybavenia sa zachovala a možno ju v ňom vidieť dodnes – kovaná brána, umelecké zábradlie, balustráda, krištáľové lustre, mozaiková podlaha v schodiskovej hale a bohatá štuková výzdoba či dokonca pozlátené fresky na strope.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk