Rekonštrukcia petržalského divadla Aréna ide do finále. Kedy uvidia diváci opäť predstavenia?

Collage maker 22 aug 2023 08 45 pm 1322.jpg
Foto: BratislavaDen.sk, Facebook/Bratislavský kraj - koláž BratislavaDen.sk

Divadlo Aréna založili v roku 1828. Stav budovy bol dlhodobo zanedbaný a vyžadoval si rekonštrukciu. 

Pravidelní návštevníci Sadu Janka Kráľa v Petržalke určite prechádzali, a aj poznajú, divadlo Aréna. Divadlo patrí svojou tradíciou medzi najstaršie mestské divadlá.

Momentálne sú však jeho brány už nejakú dobu zatvorené. Dôvodom je rekonštrukcia, o ktorej informoval Bratislavský samosprávny kraj. Posledná čiastková rekonštrukcia divadla sa realizovala ešte pred rokom 2000.

Takmer hotové

Zámerom kraja je nielen obnoviť divadelnú budovu, ale taktiež vytvoriť jedno z najmodernejších divadiel na Slovensku. Ako uviedla pre BratislavaDen.sk hovorkyňa Lucia Forman, rekonštrukcia napreduje podľa plánu a blíži sa do finále.

Divadlo Aréna
Foto: Facebook/Bratislavský kraj

Momentálne sa osádzajú svietidlá a inštalujú technológie. Za posledné týždne sa osadili všetky podlahy, hľadisko a dokončuje sa javisková technika. Najbližšie príde na rad osadenie osvetľovacej a zvukovej techniky.

Kraj odhadol začiatok kolaudácie na 4. kvartál 2024. „Aby sa do priestoru mohla vrátiť divadelná prevádzka, je potrebné ešte priestor vybaviť zariaďovacími prvkami – nábytkom. Divadlo Aréna by sa tak malo začať sťahovať späť do svojich priestorov v 2. kvartáli 2024,“ doplnila hovorkyňa.

Divadlo Aréna
Foto: BratislavaDen.sk

Vynovené divadlo bude disponovať najmodernejšou technológiou osvetľovania a zvuku. V prípade osvetľovania nastane výrazná úspora elektriny, keďže nové svetlá budú predovšetkým LED. Vymenené okná sa postarajú o úsporu tepelných zdrojov budovy, čím príde k obmedzeniu únikov tepla.

Divadlo Aréna
Foto: BratislavaDen.sk

Zbúrané pôvodné divadlo

Divadlo slúžilo pôvodne ako letné divadlo, nekrytý amfiteáter, preto dostalo názov Aréna. V roku 1898 na mieste vyrástla nová budova.

Až do konca 2. svetovej vojny tam účinkovalo na divadelných doskách veľa maďarských, rakúskych a nemeckých divadelných spoločností. Jednou z nich bolo známe viedenské divadlo Theater an der Wien.

V divadle sa formoval vo svojich umeleckých začiatkoch aj Max Reinhardt. Ako mladý herec odohral v divadle Aréna niekoľko sezón. Divadelná budova bola po 2. svetovej vojne a pripojení Petržalky k Bratislave zatvorená na takmer 50 rokov.

Divadlo ožilo opäť až v 90. rokoch, kedy Milan Sládek založil Nadáciu za obnovenie Divadla Aréna. V roku 1995 sa začala čiastková obnova divadla. Medzi rokmi 1996 až 2002 sa v budove konal medzinárodný pantomimický festival Kaukliar. V divadle sa organizovala aj Detská univerzita Komenského.

Divadlo Aréna
Pôvodná budova divadla. Foto: www.facebook.com

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk