Revitalizácia okolia Trnavského mýta je potrebná, myslí si starosta Nového Mesta

istropolis-trnavske-myto-fanzona-majstrovkstva-v-hokeji-sita.jpg
Foto: archívne, SITA/Diana Černáková

Rudolf Kusý uviedol, že v návrhu premeny Istropolisu oceňuje verejné priestory a zeleň, s ktorou sa v jeho okolí počíta.

Revitalizácia okolia Trnavského mýta v Bratislave je potrebná, súčasný stav je neudržateľný. Pre agentúru SITA to uviedol starosta Nového Mesta Rudolf Kusý, v reakcii na otázku, ako vníma plánovanú premenu súčasného Domu odborov Istropolis.

V prípade Nového Istropolisu je pre mňa najdôležitejšie, že investor zachová kultúrno-spoločenskú funkciu, pričom ja osobne som ho vyzýval k tomu, aby sa práve kultúrno-spoločenská sála postavila ako prvá,“ uviedol starosta.

Developer spoločnosť Immocap, plánuje Istropolis premeniť na moderné kultúrno-kongresové centrum a jeho okolie na vitálnu štvrť plnú zelene a verejných priestorov. Časť odbornej verejnosti to však kritizuje a volá po zachovaní existujúcej budovy.

Verejné priestory a zeleň

Kusý uviedol, že v návrhu premeny Istropolisu oceňuje verejné priestory a zeleň, s ktorou sa v jeho okolí počíta.

Verím, že po desiatkach rokov chátrania pomôžu tejto lokalite vrátiť život. Pre mňa je však najdôležitejšie to, aby sme tu mali kultúrny stánok minimálne s takými parametrami ako dnes,“ podotkol starosta.

Mám rád veci, na ktoré som zvyknutý a pre mňa je Istropolis súčasťou detstva, dospievania a celého života. Zároveň si však pamätám, že približne pred 15-timi rokmi naša mestská časť doslova prosila vtedajšieho vlastníka – odbory, aby sme Istropolis mohli odkúpiť a aby sa tu zachovalo kultúrne centrum, ktoré má nielen bratislavský, ale celoslovenský význam,“ poznamenal Kusý, ktorý považuje za „drzé“, že odbory nechali budovu chátrať a nikto ich neberie na zodpovednosť.

Podiel občianskej vybavenosti

Premene Istropolisu je otvorený aj Magistrát hlavného mesta Bratislava a Bratislavský samosprávny kraj (BSK), majú však podmienky.

Bez ohľadu na akékoľvek budúce riešenie Istropolisu je pre BSK dôležité, aby zohľadnilo prepojenie na budúcu výstavbu železničnej stanice Filiálka,“ uviedol pre agentúru SITA predseda BSK Juraj Droba.

Jednou z požiadaviek magistrátu je zachovanie podielu občianskej vybavenosti – zariadenia kultúry a dobudovanie verejných priestorov v území, ako aj verejná prezentácia zámeru, v akej bude predkladaný na posudzovanie úradom.

Súčasťou predloženého zámeru je aj kultúrno-spoločenské centrum s veľkokapacitnou multifunkčnou sálou. Zachovanie kultúrnej funkcie v území je požiadavkou nielen mesta, ale aj mestskej časti,“ uviedla hovorkyňa Bratislavy Katarína Rajčanová.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk