Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
paneláky, byty
Foto: ilustračné, SITA
3. októbra 2017 Zaujímavosti od BratislavaDen.skSITA, © SITA 2017

Rezidenčný trh nehnuteľností v Bratislave pokračoval v slabšej dynamike

Rezidenčný trh nehnuteľností v Bratislave aj v treťom kvartáli roku tohto roku pokračoval v slabšej dynamike. Na trhu novostavieb sa v letných mesiacoch predalo menej ako 900 bytových jednotiek, čo znamená silný pokles v objeme zazmluvnených nehnuteľností. Vyplýva to z kvartálnej analýzy realitnej spoločnosti LEXXUS, a. s.

Ako sa ďalej uvádza v analýze, v rámci svojej ponuky až 32 projektov nezaznamenalo žiaden aktívny pohyb v zazmluvnenosti (pozitívny či negatívny). Pätnásť projektov dokonca zaznamenalo na trhu čistý úbytok v objeme zazmluvnenia svojej ponuky.

V kategórii nových projektov, priniesol na trh najvyššiu ponuku projekt Seberíniho – 114 bytov. Nasledoval projekt Proxenta Residence v prvom bratislavskom okrese s celkovou ponukou 64 bytov a projekt Trnavská Residence v mestskej časti Ružinov s ponukou 54 bytov.

Celkový objem voľných bytov na trhu v Bratislave medzikvartálne poklesol skoro o 10 %. Najväčší pokles objemu voľných bytov evidovali v druhom bratislavskom okrese, kde celková ponuka voľných bytov klesla o viac ako 40 %. Naopak, najbohatšia ponuka nehnuteľností na zazmluvnenie bola v prvom bratislavskom okrese, s celkovým počtom 935 voľných bytov.

Z hľadiska počtu predaných bytov dominoval druhý bratislavský okres. Najmenší objem zazmluvnených bytov (101 jednotiek) počas letných mesiacov zaznamenali v štvrtom bratislavskom okrese. Naopak, z pohľadu počtu projektov, ktoré v rámci okresu zaznamenali aktívny či negatívny predaj, bol tretí bratislavský okres najúspešnejší. V piatom bratislavskom okrese bolo pri predaji svojej ponuky úspešných iba osem projektov, čím sa tento bratislavský obvod stal najslabším okresom v rámci aktívnych predajov.

Jednotková cena za meter štvorcový voľných bytov stúpla len veľmi mierne. V porovnaní s predchádzajúcim kvartálom bola ponuka bytov drahšia, a to približne o 1,4 %. Priemerná cena voľných bytov sa dostala na hodnotu 2 057 eur za meter štvorcový bez DPH. Najvýraznejší medzikvartálny nárast priemernej jednotkovej ceny za meter štvorcový bol nameraný v druhom bratislavskom okrese, a to o 2,3 %. Naopak, jedine štvrtý bratislavský okres zaevidoval pokles priemernej jednotkovej ceny voľných bytov, a to o vyše 1,2 %.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X