Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
BRATISLAVA: Obnova pamätníka Slavín
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Bývalý riaditeľ organizácie Marianum Boris Šramko. Foto: archívne, SITA/Jana Birošová
11. marca 2021 Aktuálne správy od BratislavaDen.skSITA Diskusia()

Riaditeľ pohrebníctva Marianum končí, dôvodom je viacero neospravedlniteľných postupov

Podľa medializovaných informácií účtovala mestská organizácia hlavného mesta Bratislavy Marianum pozostalým neprimerané poplatky za používanie ochranných prostriedkov pri zaobchádzaní so zosnulými na ochorenie COVID-19.

Riaditeľ pohrebníctva Marianum Boris Šramko vo svojej funkcií skončil v stredu 10. marca. Dôvodom sú jeho viaceré „neospravedlniteľné“ postupy.

Dočasným riadením Marianum je poverený súčasný zamestnanec mestského pohrebníctva Juraj Kšiňan. V tlačovej správe o tom informovala hovorkyňa kancelárie primátora Bratislavy Katarína Rajčanová.

Neprimerané poplatky

Podľa medializovaných informácií účtovala mestská organizácia hlavného mesta Bratislavy Marianum pozostalým neprimerané poplatky za používanie ochranných prostriedkov pri zaobchádzaní so zosnulými na ochorenie COVID-19.

Ako ďalej uviedla Rajčanová, konanie riaditeľa pohrebníctva Marianum je neospravedlniteľné.

Bezpochýb je správne, že pracovníci Marianum používajú ochranné prostriedky pri zaobchádzaní so zosnulými pozitívnymi na COVID-19, aj keď tento postup hlavný hygienik priamo nenariaďuje. Ceny za tieto opatrenia, ktoré sa riaditeľ rozhodol účtovať pozostalým, boli ale neprimerané, nevhodné a nedôstojné,“ píše sa v stanovisku.

Marianum zároveň viac nebude pozostalým účtovať príplatky za bezpečnostné opatrenia pri základnom zaobchádzaní so zosnulými po COVID-19 a poplatok za tieto opatrenia pri doplnkových službách znižuje na minimum.

Komplikácie s koronavírusom

Pracovníci pohrebníctva musia a budú mať pri svojej práci adekvátnu ochranu, ktorá prináša aj zvýšené náklady. Dvadsať zamestnancov Marianumu už prekonalo alebo momentálne má COVID-19 a desiatky ďalších sú v karanténe.

Rizikom je nielen zaobchádzanie so zosnulými, ale aj kontakt s pozostalými, keďže pohreby chodia vybavovať aj infikovaní ľudia.

V tejto situácii obzvlášť potrebujeme mať funkčné pohrebníctvo. Sme ale presvedčení, že tak ako mnohé iné organizácie, ktoré znášajú dodatočné náklady v dôsledku protipandemických opatrení, aj tieto náklady na ochranu zamestnancov pohrebníctva musia ísť na účet mesta. Je neprijateľné ich prenášať na pozostalých v tak citlivej situácii, akou je posledná rozlúčka s ich blízkymi,“ uzavrelo hlavné mesto.

Vakcínu si nechal pre seba

Šramko podľa mesta navyše postupoval nesprávne, keď tri vakcíny proti COVID-19, ktoré boli k dispozícii pre Marianum ako kritickú infraštruktúru, nedal k dispozícii najviac exponovaným zamestnancom, ale očkovanie využil pre seba a dvoch svojich administratívnych pracovníkov.

Za tento postup riaditeľa mestskej organizácie sa obyvateľkám a obyvateľom nášho mesta ospravedlňujeme“ uvádza sa v tlačovej správe.

Opakovaná nespokojnosť

Mesto eviduje opakovanú nespokojnosť s prístupom riaditeľa organizácie Marianum k tejto mimoriadne citlivej službe a preto ešte koncom roka 2020 rozhodlo o výmene vedenia Marianum.

Na konci februára bolo zverejnené aj výberové konanie na pozíciu nového riaditeľa.

Dnes je ale zrejmé, že mestské pohrebníctvo je nutné stabilizovať ihneď, teda aj do času, kým v transparentnom výberovom konaní bude vybrané nové vedenie tejto organizácie,“ píše Rajčanová.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X