Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Miroslav Bdžoch, UNB
SITA
20. apríla 2016 Správy BratislavaNovinky z Bratislavy od BratislavaDen.skSITA, © SITA 2016

Riaditeľ UNB by mal byť podľa aktivistov odvolaný, dôvodom sú parkoviská

Aktivisti proti spoplatneniu parkovísk pred nemocnicami chcú, aby bol odvolaný z funkcie generálneho riaditeľa Univerzitnej nemocnice v Bratislave (UNB) Miroslav Bdžoch. Povedal to novinárom po rokovaní na Ministerstve zdravotníctva (MZ) SR Miroslav Kollár z občianskej iniciatívy Hlas občanov Slovenska.

Sme presvedčení, že parkoviská nie sú cirkusy alebo nejaké obchodné centrá, ale parkoviská sú pre občana, pre poskytovanie zdravotnej starostlivosti,“ konštatoval.

Aktivisti začiatkom tohto mesiaca oslovili listom ministra zdravotníctva SR Tomáša Druckera, v ktorom mu objasnili celú situáciu. „Pred viac ako dvomi rokmi sa občianski aktivisti pripojili k nesúhlasu zdravotníckych pracovníkov s uzatvorením nevýhodnej zmluvy medzi riaditeľstvom UNB a koncesionárom ZIPP-S o spoplatnení parkovísk pred nemocnicami v Ružinove a na Antolskej, ktorá bola podpísaná v decembri 2011. Režim plateného parkoviska začal v decembri 2013,“ píše sa v liste.

Parkoviská pri nemocniciach boli podľa aktivistov budované ako súčasť dostupnej a bezplatnej zdravotnej starostlivosti, ktorú garantuje Ústava SR. V rámci informačnej kampane HORE rampy BEZ platenia sa uskutočnili demonštrácie na parkoviskách pred nemocnicami v Bratislave, Dunajskej Strede, Trnave a Nitre.

Boli sme aj iniciátormi návrhu novely zákona predloženej do Národnej rady SR v roku 2015 na plošné riešenie bezplatného parkovania pred verejnými nemocnicami na Slovensku. V záujme riešenia predmetnej kauzy sme absolvovali viaceré stretnutia s predstaviteľmi územnej samosprávy mestskej časti Petržalky a mesta Bratislavy, tiež riaditeľom UNB a ministerkou zdravotníctva SR,“ vysvetlili aktivisti v liste.

Výsledkom spolupráce s Mestskou časťou Petržalka, magistrátom Bratislavy a poslancami, bolo iniciované predbežné opatrenie na ukončenie režimu plateného parkoviska. Zrušiť poplatky za parkovanie sa podarilo v prípade parkoviska nemocnice na Antolskej. „Ale nie nadlho. Na základe odvolania riaditeľa UNB, Krajský súd Bratislava zrušil predbežné opatrenie a v Petržalke opäť funguje režim plateného parkoviska,“ upozornili aktivisti.

Občianski aktivisti požadujú aby sa vo verejných nemocniciach, ktoré priamo prevádzkujú platené parkoviská ukončil výber poplatkov za parkovanie. „Zneužívať ľudí, ktorí idú za zdravotnou starostlivosťou, je neetické,“ poznamenal Kollár. V záujme plošného riešenia bezplatného parkovania pred verejnými nemocnicami na Slovensku by sa mal predložiť do NR SR vládny návrh novely zákona.

Ako povedal novinárom Kollár, ministerstvo zdravotníctva si vyžiadalo ďalšie podklady k téme. „Ubezpečili nás o tom, že budú konať rozhodne, dôsledne na základe argumentov,“ uzavrel.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

Sledujte novinky z Bratislavy na:

Facebooku BratislavaDen.sk
Instagrame @bratislavaden

...alebo ich odoberajte cez e-mail:
Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
X