Rodičia budú v Petržalke platiť za svoje deti v škôlke viac o 100 eur mesačne

deti-skolka-materska-skola-gettyimages.jpg
Zdroj: GettyImages

Od novembra zaplatia rodičia bez trvalého pobytu v Petržalke 100 eur mesačne za dieťa v škôlke.

Rodičia, ktorí nemajú trvalý pobyt v bratislavskej mestskej časti Petržalka, ale majú tu dieťa v materskej škole, zaplatia od 1. novembra 100 eur mesačne. Rozhodli o tom petržalskí poslanci na dnešnom zastupiteľstve prijatím všeobecne záväzné nariadenia. Stoeurový poplatok sa týka aj rodičov, ktorí majú trvalé bydlisko v Petržalke menej ako jeden rok. Petržalčania s viac ako ročným trvalým pobytov zaplatia 30 eur mesačne, tak ako doteraz.

Od prvého novembra rodičia dieťaťa, ktorí nemajú trvalý pobyt v Petržalke, zaplatia 100 eur, ale tento poplatok im môže byť odpustený vo výške 70 percent. Odpustenie môže byť z viacerých dôvodov, ako napríklad dodatočné prehlásenie trvalého pobytu. „Ak budú dôvody opodstatnené, tak občania dostanú zľavu, ale do budúcna chceme jasne stanoviť kritérium, a to je trvalý pobyt,“ uviedol starosta Petržalky Ján Hrčka.

Schvaľovaniu predchádzala niekoľkohodinová diskusia

Schvaľovaniu VZN o poplatkoch v materských školách predchádzala niekoľkohodinová diskusia, počas ktorej poslanci menili pôvodný návrh, ktorý navrhoval okrem iného sumu 250 eur mesačne za dieťa. Niektorí poslanci však kritizovali VZN ako celok a žiadali jeho stiahnutie. „Nechápem zmysel tohto VZN. Nie sú stanovené kritéria, na základe ktorých sa budú udeľovať zľavy. Základným problémom je nedostatok kapacít a okrem iného toto nariadenie prinesie veľkú byrokratickú záťaž,“ uviedla poslankyňa Iveta Plšeková.

Podľa poslanca Juraja Kríža je prijaté VZN protiprávne. „Je v ňom veľmi veľa nedokonalostí a nevyrieši problém s kapacitou v materských školách. Tento návrh bolo treba stiahnuť a ďalej ho dopracovať,“ uviedol Kríž. Kritici nového nariadenia ďalej zdôrazňujú, že VZN je diskriminačné, s čím nesúhlasí starosta Hrčka. „V prvom rade treba rozširovať kapacity… a rozširovanie robíme pre našich obyvateľov, nie pre obyvateľov iných mestských častí. Petržalka si dokáže obhájiť túto pozitívnu diskrimináciu,“ dodáva Hrčka.

Podobné VZN aj v Starom Meste

Podobné VZN schválilo aj miestne zastupiteľstvo v bratislavskej mestskej časti Staré Mesto, kde poslanci odsúhlasili poplatky v škôlkach v sume 90 eur mesačne, pričom polovica čiastky môže byť odpustená obyvateľom, ktorí majú v Starom Meste trvalý pobyt viac ako jeden rok.

Je to problém celej Bratislavy a musíme spolupracovať s ďalšími mestskými časťami a nájsť spoločné riešenie pre celú Bratislavu,“ uviedol starosta Petržalky Ján Hrčka. Okrem Petržalky a Starého Mesta aj Ružinov zaviedol systém preferovania detí z tejto mestskej časti. Niektoré mestské časti však problémy s kapacitami v škôlkach nemajú, ako napríklad Karlova Ves alebo Dúbravka.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk