Rok 2018 bol v porovnaní s rokom 2017 na cestách Bratislavského kraja priaznivejší

Policia bratislava cisla statistiky rok2018 facebook.jpg
Ilustračné foto: www.facebook.com

Krajskí dopravní policajti v Bratislave vyhodnotili dopravno-bezpečnostnú situáciu na území Bratislavského kraja za rok 2018.

Podľa zistených výsledkov bola dopravno-bezpečnostná situácia v porovnaní s minulým rokom priaznivejšia. K priaznivému vývoju dopravnej situácie môže prispieť každý z účastníkov cestnej premávky. Preto v záujme predchádzania vzniku dopravných nehôd naďalej polícia vyzýva vodičov k dodržiavaniu dopravných predpisov. Vodičom zároveň odporúčajú, aby sa za volantom správali disciplinovane, predvídavo a plne sa venovali riadeniu svojho auta.

V Bratislavskom kraji bolo v roku 2018 zdokumentovaných celkom 1 918 dopravných nehôd, čo je v porovnaní s rokom 2017 pokles o 197. Z uvedeného počtu dopravných nehôd došlo k usmrteniu 18 osôb, ťažko sa zranilo 89 a 602 účastníkov dopravných nehôd sa zranilo ľahko.

Najviac nehôd bolo zapríčinených porušením povinností vodiča

Dopravnú nehodu v roku 2018 zavinilo 943 vodičov osobných automobilov a 148 vodičov nákladných vozidiel. Dopravné nehody však zavinili aj ostatní účastníci cestnej premávky. V 65 prípadoch to boli chodci a 36 prípadoch zavinili dopravnú nehodu cyklisti.

Najčastejšou príčinou vzniku dopravných nehôd bolo porušenie povinností vodiča, a to v 1 094 prípadoch. Nedovolená rýchlosť jazdy zapríčinila 165 dopravných nehôd a nesprávna jazda cez križovatku bola príčinou v 132 prípadoch. Príčinou zavinenia dopravných nehôd bolo aj nedodržanie vzdialenosti medzi vozidlami a to v 69 prípadoch, ako aj nesprávne odbočovanie 59 prípadov. Dopravní policajti zaznamenali aj 57 dopravných nehôd, ktorých príčinou bolo nesprávne otáčanie a cúvanie.

Alkohol zavinil 196 nehôd

Aj napriek celoročným pravidelným kontrolám, zaznamenali dopravní policajti 196 dopravných nehôd, ktoré zavinili vodiči pod vplyvom alkoholu. V porovnaní s rokom 2017 je to o 29 prípadov viac, pričom najviac takýchto dopravných nehôd bolo zaznamenaných v okresoch Malacky a Senec.

Zaujímavosťou je, že najmenej dopravných nehôd pod vplyvom alkoholu eviduje polícia v prvom bratislavskom okrese, ktorý zahŕňa centrum mesta, kde je najvyššia koncentrácia prevádzok podávajúcich alkohol.

Najvyššia dopravná nehodovosť na území hlavného mesta bola zaznamenaná v druhom bratislavskom okrese. Najnehodovejšími ulicami bola vyhodnotená Račianska, Panónska cesta a Gagarinova ulica. Najnehodovejším dňom v týždni v roku 2018 bol piatok a k dopravným nehodám dochádzalo najčastejšie v čase od 16.00- 20.00 hod.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk