Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Mapa cesko slovensko wiki.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Autor: neznámý – Svornost - Czech daily issued in Chicago., Voľné dielo, commons.wikimedia.org
19. januára 2018 Správy BratislavaIné správy z Bratislavy od BratislavaDen.skTS, © BratislavaDen.sk Diskusia()

Rok 2018 je rokom osláv 100. výročia vzniku Česko-Slovenska

Francúzske veľvyslanectvo na Slovensku a Francúzsky inštitút na Slovensku spúšťajú oslavy okolo 100. výročia vzniku Česko-Slovenska.

Okrem 25. výročia svojej samostatnosti si Slovenská republika v roku 2018 bude pripomínať aj 100. výročie vzniku Česko-Slovenska. Bratislava, Praha i obe hlavné mestá spoločne usporiadajú počas celého roka množstvo podujatí.

Aj Francúzsko sa bude podieľať na organizovaní podujatí, aby si pripomenulo svoju aktívnu podporu demokratickým a liberálnym ambíciám a nezávislosti slovenského a českého národa, a to vznikom Česko-slovenskej národnej rady v roku 1916 v Paríži, Česko-slovenskej armády v júni 1918 v Darney vo Francúzsku a napokon vznikom samostatného Česko-Slovenska na základe Mierových zmlúv. V tomto ohľade zohrala určujúcu úlohu politická a vojenská činnosť francúzsko-slovenského hrdinu, generála M. R. Štefánika.

Program začne v utorok

Francúzske veľvyslanectvo a Francúzsky inštitút na Slovensku v spolupráci s Misiou stého výročia Prvej Svetovej vojny a slovenskými inštitúciami sa rozhodli uskutočniť a usporiadať viaceré projekty a podujatia pre širokú verejnosť počas celého roka 2018, počnúc 23. januárom:

  • 11.00 hod: zverejnenie výzvy na predkladanie pedagogických projektov na tému „Aby sme mohli spoločne budovať, je dôležité pripomínať si“, určenej všetkým slovenským a francúzskym školám. Táto výzva odmení najlepšie iniciatívy týkajúce sa 100. výročia vzniku Česko-Slovenska. Prezentácia sa uskutoční za účasti štátnej tajomníčky ministerstva školstva Oľgy Nachtmannovej, generálneho riaditeľa Misie 100. výročia Prvej Svetovej vojny Josepha Zimeta a francúzskeho veľvyslanca na Slovensku Christopha Léonziho.

Miesto: Múzeum mesta Bratislavy (Stará radnica, Radničná 1, Bratislava)

  • 15.00od.: prednáška na tému „1917, svetová vojna a vznik česko-slovenských légií“ (vo francúzštine, so simultánnym prekladom do slovenčiny). Prednášajúci: historik a člen Vedeckej rady Misie 100. výročia Prvej Svetovej vojny Frédéric Guelton a historik a člen Historického ústavu Slovenskej akadémie vied Michal Kšiňan.

Miesto: Univerzitná knižnica (Ventúrska 11, Bratislava)

  • 16.45 hod.: Joseph Zimet a Christophe Léonzi predstavia program osláv výročia a budú diskutovať s novinármi (vo francúzštine, s konzekutívnym prekladom do slovenčiny).

Miesto: Mediatéka Francúzskeho inštitútu (Sedlárska 7, Bratislava)

  • 17.30 hod.: vernisáž výstavy „Vznik česko-slovenských légií“, ktorú v galérii Francúzskeho inštitútu na Slovensku predstaví Misia 100. výročia 14-18, za účasti členov vlády a predstaviteľov ministerstva kultúry, zahraničných vecí a európskych záležitostí, obrany a školstva. Výstava bude pre verejnosť otvorená od 24. januára do 28. februára. Neskôr túto výstavu predstavia Francúzske aliancie v Banskej Bystrici a Košiciach.

Miesto: Galéria Francúzskeho inštitútu (Sedlárska 7, Bratislava)

Francúzske veľvyslanectvo 23. januára dopoludnia spustí na svojej webovej stránke osobitnú rubriku. Táto rubrika bude informovať o usporiadaných podujatiach pri príležitosti 100. výročia založenia Česko-Slovenska, a predstaví taktiež dobové elektronické dokumenty, ktoré priblížia osobnosť a činnosť generála Milana Rastislava Štefánika.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X