Rok Štúra prináša aj premiéru podľa textu Jany Juráňovej

MODRA: Múzeum Ľudovíta Štúra
Ukážka z expozície Ľudovít Štúr - od štúdia k činom v Múzeu Ľudovíta Štúra. Múzeum vzniklo v roku 1965 v Modre, mieste Štúrovho posledného odpočinku. Bratislava, 21. február 2015. Foto: SITA/SNM

Popri podujatiach, ktoré k Roku Ľudovíta Štúra pripravila vláda sa uskutoční množstvo akcií, ktoré organizujú kultúrne inštitúcie aj samosprávy.
Do série podujatí venovaných Roku Ľudovíta Štúra sa zaradí aj premiéra inscenácie Misky strieborné, nádoby výborné. Premiéru hry podľa textu Jany Juráňovej uvedie v pondelok 2. marca o 19:00 Divadelný ústav na svojej scéne, v Štúdiu 12 v Bratislave. Titul má druhú premiéru v utorok 3. marca a prvú reprízu v stredu 4. marca.

Dramatická predloha Jany Juráňovej ponúka pohľad na udalosti národného obrodenia očami štyroch žien úzko zviazaných s najznámejšími predstaviteľmi štúrovcov. Pred publikom odkryjú svoje osudy Adelka Ostrolúcka, Anička Jurkovičová, Marína Pišlová a Antónia Júlia Sekovičová. V emotívnom rozprávaní im bude sekundovať jediný muž – Ján Kalinčiak. „Prostredníctvom reflexií ústredných ženských postáv sa inscenátori usilujú odbúrať zaužívané kultúrne kódy a zakonzervované pravdy o štúrovcoch a odhaliť ‚skutočný‘ svet národných hrdinov. Nový obraz Ľudovíta Štúra, Jozefa Miloslava Hurbana či Andreja Sládkoviča vytvárajú tvorcovia na základe intímnych a osobných výpovedí žien, manželiek i nenaplnených lások našich národovcov,“ priblížil divadelnú novinku Miroslav Švoňava.

Pre nový divadelný projekt oslovila režisérka Alena Lelková herečky bratislavského Divadla Astorka Korzo ´90 Zuzanu Konečnú, Rebeku Polákovú a Zuzanu Porubjakovú. „Na nesporne zaujímavú inscenáciu pozýva režisérka každého, kto chce uvidieť, že štúrovci neboli takí, ako ich poznáme zo školských lavíc. V Štúdiu 12 dostávajú známe tváre neznámu podobu, ktorú možno bezvýhradne prijať, ale rovnako je možné s ňou polemizovať,“ dodal Miroslav Švoňava. Popri spomínaných hercoch uvidia v diváci v hre aj Danicu Matušovú, Krístínu Tothovú, ktorá bude alternovať Zuzanu Porubjakovú a Ľuba Bukového. Novinku dramaturgicky upravila Adriana Totiková, scénu navrhol Juraj Poliak a kostýmy Dorota Cigánková.

Okrúhle 200. výročie narodenia Štúra je témou viacerých podujatí v Roku Ľudovíta Štúra v Štúdiu 12. Návštevníci scény Divadelného ústavu sa môžu zúčastniť panelových diskusií venovaných životu a dielu Ľudovíta Štúra. Od apríla si budú môcť pozrieť interaktívnu výstavu o vzniku inscenácie Misky strieborné, nádoby výborné umiestnenú vo vstupných priestoroch Štúdia 12, ktoré sídli na Jakubovom námestí v Bratislave.

Rok Ľudovíta Štúra vyhlásila vláda SR na základe návrhu ministerstva kultúry pri príležitosti 200. výročia narodenia tejto veľkej osobnosti slovenských dejín. Popri podujatiach, ktoré pripravila vláda sa uskutoční množstvo akcií, ktoré organizujú kultúrne inštitúcie, ako napríklad Slovenské národné divadlo, Slovenská národná knižnica či Slovenské národné múzeum, ale aj samosprávy.

Sériu oficiálnych programov zahájilo 28. januára slávnostné otvorenie Roka Ľudovíta Štúra 2015 na Bratislavskom hrade za účasti prezidenta Andreja Kisku, predsedu parlamentu Petra Pellegriniho, premiéra Roberta Fica a ministra kultúry Mareka Maďariča. Slávnostné otvorenie Roka Ľ. Štúra zároveň otvorilo výstavu národného múzea Ľudovít Štúr (1815 – 1856) – reformátor slovenskej spoločnosti, ktorú si záujemcovia môžu pozrieť až do 17. januára 2016.

Počas roka sa uskutoční niekoľko ďalších podujatí, ktoré budú klásť dôraz na pripomenutie si významu Štúrovho života a diela pre slovenský národ. Medzi najvýznamnejšie patria napríklad: slávnostné zasadnutie Národnej rady SR venované odkazu Ľudovíta Štúra či slávnostné otvorenie novej expozície v Pamätnej izbe J. M. Hurbana v Hlbokom. Oslavy vyvrcholia 24. a 25. októbra spomienkovým podujatí v rodisku Ľudovíta Štúra v Uhrovci. V pláne je aj slávnostné otvorenie novej expozície venovanej osobnosti Ľudovíta Štúra v SNM – Múzeu Ľudovíta Štúra v Modre a záverečný galavečer Roka Ľudovíta Štúra 2015 v Bratislave.

O podujatiach vás budeme naďalej informovať

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk