Anarchia na mestských zastupiteľstvách? Pred komunálnymi voľbami ich nie je ukončených osem

mestské zastupiteľstvo, primátor
ilustračné: SITA

Necelé dva mesiace pred komunálnymi voľbami nemá bratislavské mestské zastupiteľstvo ukončených osem rokovaní. Naposledy neukončili poslanci rokovanie zastupiteľstva minulý týždeň vo štvrtok. Pre nedostatok poslancov sa tak scenár zo začiatku septembra opakoval. Keď po prestávke na oboch rokovaniach neboli poslanci uznášaniaschopní, primátor Bratislavy Ivo Nesrovnal rokovania ukončil a zo sály odišiel.

Najbližšie riadne zasadnutie mestských poslancov bude vo štvrtok 27. septembra. „Primátor má záujem, aby boli prerokované všetky body nedokončených mestských zastupiteľstiev, kde Bratislavčania čakajú na schválenie svojich žiadostí,“ spomenula hovorkyňa Bratislavy Zuzana Onufer. Podľa hovorkyne Ivo Nesrovnal do programu zaradil všetky takéto body z nedokončených zastupiteľstiev. „Primátor verí, že všetky tieto žiadosti Bratislavčanov na rokovaní mestského zastupiteľstva poslanci posúdia,“ dodala.

Rozdielne názory

Tohtoročné komunálne voľby sa uskutočnia v sobotu 10. novembra. Bratislavská mestská poslankyňa Lucia Štasselová poznamenala, že podľa nej zastupiteľstvo do novembrových komunálnych volieb všetky svoje nedokončene rokovania nestihne dokončiť. „Tiež sa domnievam, že nedokončené zastupiteľstvá sa nemusia dokončiť. Na najbližšie zastupiteľstvo je pripravených viac ako sto bodov programu,“ upozornila.

Iný názor má poslanec Branislav Kaliský. „Určite je to možné. Verím, že väčšina poslancov by to privítala. Musí byť však ochota na strane pána primátora, ktorý by mal s poslancami vopred dohodnúť harmonogram pokračujúcich zastupiteľstiev, aby sa mohlo zúčastniť čo najviac poslancov,“ konštatoval. „V druhom rade by nemal pred tieto body predložiť konfliktné témy ako nezmenenú a už veľakrát odmietnutú parkovaciu politiku,“ podotkol Kaliský. „Tak, ako to pán primátor nadstavil teraz, teda na jednom zastupiteľstve vyše sto bodov a pred nimi schválne minimálne tri konfliktné, vzbudzuje to na viacerých tvárach iba bezradný úsmev,“ podotkol poslanec s tým, že takáto organizácia obsahu mestského zastupiteľstva sa mu zdá manipulačná.

Poslanec Milan Vetrák informoval, že na najbližšom zasadnutí zastupiteľstva plánuje podať návrh, aby poslanci žiadosti Bratislavčanov, ktoré sa týkajú majetku, prerokovali hneď po materiáloch, ktoré sa týkajú mestského rozpočtu. „Tak by sme ich mali stihnúť prerokovať,“ pripomenul Vetrák.

Anarchia

V rokovacej sále počas mestských zastupiteľstiev nastáva anarchia, ktorá trvá aj niekoľko hodín. To, čo sa deje v bratislavskom mestskom zastupiteľstve, nemá so zdravým rozumom nič spoločné, tvrdí primátor hlavného mesta SR Bratislavy Ivo Nesrovnal. Reagoval tak na otázku, aký je jeho názor na zasadnutia zastupiteľstva, ktoré v súčasnosti strácajú kultúru, sú plné zmätkov, nepochopenia a často aj bez disciplíny. „Niektorí poslanci sú schopní hodiny hovoriť o tom, či Slovensko má alebo nemá vyhrať majstrovstvá sveta v hokeji. Je to nezodpovedné a arogantné,“ vyjadril sa primátor pre novinárov. „Máme riešiť problémy ľudí a nie prezentovať sami seba predkladaním rôznych bodov a zmenami programu rokovania,“ poznamenal Nesrovnal.

Podľa poslanca Jozefa Uhlera je medzi poslancami veľa takých, ktorí síce dokážu pomenovať problém, nedokážu však navrhnúť riešenie. „Mestské zastupiteľstvo musí byť konštruktívne a hľadať riešenia na všetky problémy a komplikácie, ktoré u nás máme. Verím, že Bratislavčania sa poučia a v najbližších voľbách budú pozerať, či ich kandidát dokáže navrhnúť aj riešenie alebo len pomenovať problém,“ ukončil Uhler.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk