Rokovania Nového Mesta s developerom o zbúraní Istropolisu pokračujú

Dom odborov Istropolis na Trnavskom mýte v Bratislave počas prezentácie projektu Nový Istropolis v Bratislave. Bratislava, 16. júl 2020.
Foto: archívne, SITA/Jana Birošová

Starosta Rudolf Kusý trvá na svojich požiadavkách, developer nesúhlasí s ich sankcionovaním.

Nové Mesto pokračuje v rokovaniach s vlastníkom Istropolisu – spoločnosťou Immocap o budúcnosti budovy na Trnavskom mýte.

Tá má byť zbúraná a nahradená mestskou štvrťou s novým kultúrno-spoločenským centrom. Starosta Nového Mesta Rudolf Kusý koncom augusta predstavil požiadavky, ktoré má podľa neho splniť developer pred tým, ako príde k zbúraniu Istropolisu.

Investor ma na poslednom rokovaní informoval, akým spôsobom chce spracovať naše zásadné požiadavky,“ uviedol starosta na sociálnej sieti s tým, že developer je síce pripravený splniť požiadavky Nového Mesta, avšak nechce pristúpiť k sankcionovaniu, v prípade ich nesplnenia.

Písomný záväzok

Nové Mesto požaduje písomný záväzok, ktorým sa developer pod hrozbou sankcie zaviaže, že na mieste súčasnej budovy postaví kultúrno-spoločenské centrum, a to v prvej fáze výstavby projektu.

Druhou požiadavkou mestskej časti je zachovanie určitých historických artefaktov, ktoré sa nachádzajú v budove Istropolisu. Treťou požiadavkou je zachovanie stromov, ktoré mestská časť definuje ako hodnotné.

Štvrtou požiadavkou Nového Mesta je, aby mestská časť a hlavné mesto mohlo ovplyvňovať konečnú podobu verejných priestorov v okolí budúceho centra. Poslednou požiadavkou je, aby na prízemí nového objektu vznikla miestna škôlka.

Sľubom neverí

Starosta Rudolf Kusý si je vedomý toho, že z pozície stavebného úradu nemá Nové Mesto zákonné páky dávať developerovi takéto požiadavky.

Ale ako Novomešťan, človek, ktorý tu žije od narodenia, rovnako ako jeho rodičia, musím v mene obyvateľov Nového Mesta žiadať, aby Istropolis nezmizol bez náhrady,“ uviedol Kusý a dodal, že sľubom developerov veľmi nedôveruje.

Ak má byť Istropolis odstránený, musíme mať istotu, že na ňom vyrastie nové kultúrno-spoločenské centrum. Budem trvať na splnení našich podmienok, aj na tom, aby tento záväzok bol spojený so sankciou,“ uzavrel.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk