Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Dom odborov Istropolis na Trnavskom mýte v Bratislave počas prezentácie projektu Nový Istropolis v Bratislave. Bratislava, 16. júl 2020.
Foto: archívne, SITA/Jana Birošová
13. septembra 2021 Správy Bratislava od BratislavaDen.skSITA Diskusia()

Rokovania Nového Mesta s developerom o zbúraní Istropolisu pokračujú

Starosta Rudolf Kusý trvá na svojich požiadavkách, developer nesúhlasí s ich sankcionovaním.

Nové Mesto pokračuje v rokovaniach s vlastníkom Istropolisu – spoločnosťou Immocap o budúcnosti budovy na Trnavskom mýte.

Tá má byť zbúraná a nahradená mestskou štvrťou s novým kultúrno-spoločenským centrom. Starosta Nového Mesta Rudolf Kusý koncom augusta predstavil požiadavky, ktoré má podľa neho splniť developer pred tým, ako príde k zbúraniu Istropolisu.

Investor ma na poslednom rokovaní informoval, akým spôsobom chce spracovať naše zásadné požiadavky,“ uviedol starosta na sociálnej sieti s tým, že developer je síce pripravený splniť požiadavky Nového Mesta, avšak nechce pristúpiť k sankcionovaniu, v prípade ich nesplnenia.

Písomný záväzok

Nové Mesto požaduje písomný záväzok, ktorým sa developer pod hrozbou sankcie zaviaže, že na mieste súčasnej budovy postaví kultúrno-spoločenské centrum, a to v prvej fáze výstavby projektu.

Druhou požiadavkou mestskej časti je zachovanie určitých historických artefaktov, ktoré sa nachádzajú v budove Istropolisu. Treťou požiadavkou je zachovanie stromov, ktoré mestská časť definuje ako hodnotné.

Štvrtou požiadavkou Nového Mesta je, aby mestská časť a hlavné mesto mohlo ovplyvňovať konečnú podobu verejných priestorov v okolí budúceho centra. Poslednou požiadavkou je, aby na prízemí nového objektu vznikla miestna škôlka.

Sľubom neverí

Starosta Rudolf Kusý si je vedomý toho, že z pozície stavebného úradu nemá Nové Mesto zákonné páky dávať developerovi takéto požiadavky.

Ale ako Novomešťan, človek, ktorý tu žije od narodenia, rovnako ako jeho rodičia, musím v mene obyvateľov Nového Mesta žiadať, aby Istropolis nezmizol bez náhrady,“ uviedol Kusý a dodal, že sľubom developerov veľmi nedôveruje.

Ak má byť Istropolis odstránený, musíme mať istotu, že na ňom vyrastie nové kultúrno-spoločenské centrum. Budem trvať na splnení našich podmienok, aj na tom, aby tento záväzok bol spojený so sankciou,“ uzavrel.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X