Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Nový cyklochodník, Bajkalská
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
ilustračné: SITA
24. novembra 2016 Správy BratislavaVýstavba a developerské projekty BratislavaInfraštruktúra od BratislavaDen.skbratislava.sk, © BratislavaDen.sk, iDen Media s.r.o.

V roku 2017 chce hlavné mesto investovať do ciest aj cyklotrás

Návrh rozpočtu počíta s navýšenými zdrojmi vo všetkých oblastiach – napríklad aj v oblasti verejnej infraštruktúry. Vedenie mesta sa chce zamerať napríklad na rozvoj v oblasti cestnej a pešej infraštruktúry a v rozširovaní cyklotrás. O návrhu rozpočtu hlavného mesta budú rozhodovať poslanci na decembrovom zasadnutí mestského zastupiteľstva, dovtedy je ho možné pripomienkovať.

V návrhu rozpočtu na rok 2017 sa na výstavbu a opravu cestnej a pešej infraštruktúry počíta so sumou 14 022 000 eur. Tieto financie sú spojené najmä s opravami miestnych komunikácií, s opravami prejazdných úsekov ciest, opravami zastávok MHD, opravami chodníkov a priechodov pre chodcov či prepadov komunikácií a chodníkov vrátane bezbariérových úprav. Takisto sú v tejto sume zahrnuté aj bežné výdavky spojené s opravami výtlkov, opravami dlažby, výmenou uličných vpustov a kanalizačných poklopov a ďalšie nevyhnutné práce.

Okrem výdavkov na bezpečné a udržiavané komunikácie sú v návrhu uvedené aj výdavky spojené s inžinierskymi objektmi (mosty, podchody, kolektory), údržbou zvodidiel a zábradlí, nájmom kolektorov, revíziami a ďalšími nevyhnutnými výdavkami. Mesto chce tak napríklad zrekonštruovať podchod na Dolnozemskej a Rusovskej, repasovať pohyblivé schody na Trnavskom mýte a ďalšie. V minulom roku bolo na výstavbu a opravu cestnej infraštruktúry schválených 10 403 300 eur, návrh rozpočtu na rok 2017 tak predstavuje navýšenie o 3 618 700 eur.

„V návrhu rozpočtu sa tiež zameriavame aj na rozširovanie cyklotrás, pretože ak chceme mať z Bratislavy mesto, ktoré preferuje alternatívne druhy dopravy oproti automobilovej, musíme vytvoriť aj podmienky na jej rozvoj,“ uviedol primátor Ivo Nesrovnal. „A keďže sa cyklodoprava v Bratislave čím ďalej, tým viac rozmáha, na udržiavanie a  rozširovanie cyklotrás sme na budúci rok navrhli navýšenie rozpočtu o 86 000 eur priamo z rozpočtu mesta, ale aj o ďalšieho takmer pol milióna eur z EÚ zdrojov,“ spresňuje primátor.

V roku 2017 je tak na výstavbu a údržbu cyklotrás navrhnutých 506 000 eur z programu Verejná infraštruktúra a ďalších 460 000 eur v programe Efektívna a transparentná samospráva (podprogram Rozvojové a EÚ projekty). V roku 2016 bol na rozvoj cyklotrás schválený rozpočet so sumou 420 000 eur.

Rozpočet je navrhnutý na bežné výdavky a kapitálové výdavky, pričom bežné výdavky sú zamerané najmä na výdavky spojené s opravami a údržbou cyklistických trás, čistenie komunikácií, opravy a úpravy dopravného značenia, informačné tabule, cyklostojany či úpravu priechodov na cyklotrasách. Kapitálové výdavky sa zameriavajú  na dobudovanie rozpracovanej cyklotrasy Starohájska, realizáciu nových cyklotrás − Alstrova na Peknej ceste a Rožňavská v úseku Tomášiková pri železničnom nadjazde a na spracovanie projektových dokumentácií na nové cyklotrasy (cyklotrasa Rožňavská v úseku Železničný nadjazd – Zlaté piesky a Zlaté piesky – Vajnory, Mlynská dolina – Lesopark, Trnavská – Bajkalská a cyklotrasa Košická).

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X