Rozdávali ocenenia Osobnosť Bratislavy. Odnieslo si ich deväť laureátov

Osobnosti Bratislavy
SITA

Deväť osobností, ktoré prispeli ku kultúrno-spoločenskému rozvoju Hlavného mesta SR Bratislavy, si odnieslo ocenenie Osobnosti Bratislavy 2015. Ako informoval Michal Bartek zo spoločnosti STAR production, čitatelia mesačníka Metropola rozhodli, že ceny dostanú Marián Varga, Stanislav Stankoci, Táňa Keleová-Vasilková, Vlado Černý, Soňa Valentová, Kamil Peteraj, Eliška Kubíková, Iveta Lederer a Jozef Golonka.

V utorok večer v Zrkadlovej sieni Primaciálneho paláca v Bratislave ocenenie laureátom odovzdali riaditeľ odboru komunikácie a propagácie Bratislavského samosprávneho kraja Peter Húska, námestníčka bratislavského primátora Iveta Plšeková, riaditeľka vydavateľstva STAR production Mária Reháková, riaditeľ Bratislavského kultúrneho a informačného strediska Vladimír Grežo, šéfredaktorka časopisu Metropola Dagmar Bošanskú a riaditeľka metropolitnej TV Bratislava Mária Urlandová.

Slovenský skladateľ a klavirista Marián Varga bol členom skupiny Prúdy, s ktorou nahral v roku 1969 album Zvoňte zvonky. Po odchode zo skupiny založil prvú slovenskú artrockovú kapelu Collegium Musicum. Od konca 70. rokov skladá aj hudbu k filmom a rôznym kultúrnym podujatiam. Venoval sa aj piesňovej tvorbe, v spolupráci s Pavlom Hammelom vydal päť albumov a skomponovali spoločne prvý rockový muzikál u nás Cyrano z predmestia.

Marián Varga
Marián Varga. Foto: SITA

Stanislav Stankoci od roku 1992 do súčasnosti pedagogicky pôsobí ako garant študijného programu na Katedre vizuálnej komunikácie Vysokej školy výtvarných umení v Bratislave. Popri pedagogickej a manažérskej činnosti sa venuje aj autorskej umeleckej tvorbe v oblasti dizajnu vizuálnej komunikácie, maľby a počítačovej grafiky.

Stanislav Stankoci
Ocenený maliar a grafický dizajnér Stanislav Stankoci. Foto: SITA

V Primaciálnom námestí ocenili aj jednu z najúspešnejších slovenských spisovateliek Táňu Keleovú-Vasilkovú. V súčasnosti píše romány pre ženy, v ktorých zobrazuje životné situácie dnešných žien a rodín.

Táňa Keleová-Vasilková
Ocenená spisovateľka Táňa Keleová-Vasilková (vpravo). Foto: SITA

Cenu udelili aj hercovi a riaditeľovi Divadla Astorka Korzo ´90 Vladovi Černému. Keď mal desať rokov režisérovi Paľovi Bielikovi rozbil okno, keď ho chytil, pozval ho na konkurz, kde si v roku 1961 zahral malého Juraja Jánošíka. Ako študent účinkoval nielen vo filme, v televízii, ale aj v divadlách. V Štúdiu Novej scény sa mu podarilo vytvoriť niekoľko postáv, ktoré znamenali prelomový stret v jeho hereckom štýle. Hral vo Višňovom sade (Jepichodov, 1984), v Donovi Juanovi (Sganarel), v Mŕtvych dušiach (statkár Manilov), Tartuffovi (Kleant).

Vlado Černý
Vlado Černý. Foto: SITA

Jedna z najvýraznejších osobností slovenského divadla a filmu Soňa Valentová excelovala predovšetkým v postavách dramatických až tragických úloh (Obzri sa v hneve, Antigona, Othello, Mačka na rozpálenej plechovej streche, Zločin a trest). Prezident SR Ivan Gašparovič jej v roku 2006 udelil štátne vyznamenanie – Rad Ľudovíta Štúra II. triedy za mimoriadne významné zásluhy v oblasti rozvoja kultúry. Kamil Peteraj sa ako spisovateľ okrem poézie a textov piesní venoval tiež písaniu kníh pre deti. Za svoje diela, básnické zbierky, získal viacero literárnych ocenení – tri Zlaté a dve Platinové knihy. Stal sa jedným z najpopulárnejších textárov slovenskej populárnej hudby. Jeho texty sa vyznačujú kultivovaným lyrizmom a hravosťou. Spolupracoval s mnohými spevákmi a skladateľmi, napríklad s Pavlom Hammelom, Mariánom Vargom, Miroslavom Žbirkom, Marikou Gombitovou a Robom Grigorovom.

Soňa Valentová
Ocenená herečka Soňa Valentová. Foto: SITA

V Zrkadlovej sieni cenu dostala aj Eliška Kubíková, ktorá je od roku 2005 docentkou Anatomického ústavu Lekárskej fakulty Univerzity Komenského a v roku 2009 sa stala aj jeho prednostkou. Od roku 2011 je zároveň študijnou prodekankou Lekárskej fakulty Univerzity Komenského. Má na konte viac ako dvesto vedeckých a odborných publikácií, citácií doma i v zahraničí, je spoluautorkou šiestich monografií, vysokoškolských skrípt, kompletnej odbornej výtvarnej dokumentácie v dvoch monografiách.

Eliška Kubíková
Ocenená prednostka Anatomického ústavu a prodekanka LF UK Eliška Kubíková. Foto: SITA

Iveta Lederer, jedna z najvýznamnejších osobností slovenskej módy, pôsobí ako externý pedagóg v Ústave dizajnu Fakulty Architektúry Slovenskej technickej univerzite v Bratislave. Od roku 1990 vedie semináre a odborné poradenstvo v oblasti spoločenskej etiky a kultúry odievania. Ako módna návrhárka sa zaujíma najmä o pánske oblečenie.

Hokejová legenda Jozef Golonka je člen štyroch Siení slávy (IIHF, Česko, Nemecko, Slovensko), bol prvým slovenským kapitánom v československom národnom mužstve. Hral na troch olympijských hrách, Squaw Valley – 1960, Innsbruck –1964, Grenoble – 1968, má z nich bronzovú a striebornú medailu. V československej lige má za sebou 330 zápasov, dal 298 gólov, v roku 1961 bol kráľom strelcov. V reprezentácii odohral 134 zápasov a dal 82 gólov. Bol na ôsmich majstrovstvách sveta, šesťkrát získal medailu. Po hráčskej kariére sa stal trénerom, pôsobil na Slovensku i v zahraničí.

Jozef Golonka
Ocenený bývalý hokejista a tréner Jozef Golonka. Foto: SITA

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk