Rozhodnutie Okresného súdu Bratislava I o zastavení exekúcie v prípade budovy neziskovej organizácie Maják nádeje na Karpatskej ulici v Starom Meste je od piatka 27. októbra právoplatné. Na pondelňajšej tlačovej konferencii to povedal starosta Starého Mesta Radoslav Števčík s tým, že voči rozhodnutiu súdu sa protistrana, v tomto prípade spoločnosť VIGI TRADE, respektíve Pavol Rusko a Marián Kočner, neodvolali.
„Kľúčové v tomto prípade bolo, že mestská časť sa stala 26. mája tohto roka rozhodnutím okresného súdu likvidátorom Majáka nádeje, tým sa stala účastníkom konania. Dovtedy boli všetky naše námietky, ktoré smerovali k súdu, zamietnuté s tým, že z formálneho hľadiska je exekúcia v poriadku a mestská časť nie je účastníkom konania,“ uviedol ďalej Števčík.
Podľa právnika Jaroslava Piláta mestská časť doteraz zbierala pohľadávky od veriteľov Majáka nádeje, pretože organizácia neuhrádzala niektoré služby, pokuty či prehraté súdne spory. „Budeme to musieť teraz vyhodnotiť a následne budeme pokračovať v likvidácii. Takýto je právny stav k dnešnému dňu,“ vysvetlil Jaroslav Pilát.
Celková suma pohľadávok od veriteľov podľa starostu Števčíka predstavuje približne 50-tisíc eur, celková škoda je však okolo 250-tisíc eur. „Staré Mesto ako likvidátor mala možnosť získať výpisy z účtov Majáka nádeje a na základe toho sme zistili, že v roku 2015 odišlo celkovo zo všetkých účtov Majáka nádeje vyše 200-tisíc eur spoločnosti Megi, s. r. o., ktorá bola producentom muzikálu Rómeo a Júlia. Toto sú teda neoprávnené náklady, respektíve neoprávnené použitie prostriedkov Majáka nádeje v rozpore so zákonom,“ uviedol starosta.
„Medzi veriteľmi je napríklad Hlavné mesto Slovenskej republiky, Všeobecná zdravotná poisťovňa, Bratislavský samosprávny kraj, Západoslovenská energetika, Bratislavská vodárenská spoločnosť a ďalší. V tejto chvíli ako likvidátor však zatiaľ nevieme povedať, akým spôsobom sa s veriteľmi vyrovnáme, ale hľadáme spôsob, aby sme sa s nimi vyrovnali, a tým umožnili likvidáciu Majáka nádeje,“ zdôraznil Radoslav Števčík.
Na budovu Majáka nádeje vyhlásil exekútor tri dražby, ani do jednej sa však nikto neprihlásil. Na prihlásenie sa do dražby bolo treba zloženie kaucie, aby sa o budovu mohol konkrétny záujemca o dražbu uchádzať. Išlo o 350-tisíc eur.