Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Beáta Dubasová
3
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto Mr. Design
30. januára 2018 Zaujímavosti od Milota Mezeiová Diskusia()

ROZHOVOR: Beáta Dubasová – Stavia sa tu už možno zbytočne priveľa a aj dosť necitlivo

Populárna speváčka sa nebojí starnutia a jej život po 50-tke sa zmenil vraj k lepšiemu. Čo si myslí o zmenách v rámci Bratislavy? Odpovede nájdete v rozhovore. 

Slovenskú speváčku Beátu Dubasovú netreba asi nikomu zvlášť predstavovať. Veď hity ako „Dievča z reklamy“, „Sme také, aké sme“ a ďalšie zľudoveli a poznajú ich aj mladšie generácie. V rozhovore pre BratislavaDeň.sk prezradila okrem iného, ako sa zmenil jej život po prekročení životného jubilea.

Aký máte vzťah k Bratislave?

Do Bratislavy som prišla z východu po maturite v osemdesiatom druhom. Našla som si prácu na inzerát a začala pracovať ako kontrolórka v závode Zornica. Žijem tu už vyše tridsať rokov a našla som si tu dobrých priateľov aj susedov. Nemôžem nič zlé na hlavné mesto povedať, prijalo ma priateľsky. Už tu mám aj svoje obľúbené miesta aj zákutia, ktoré mám rada a kde sa chodím poprechádzať či posedieť. Rada sa prechádzam po uličkách v Starom Meste, blízky mi je aj Horský park, tiež si rada posedím s knižkou na lavičke v Grassalkovičovej záhrade alebo vypijem kávu na terase s výhľadom na Dunaj. Zvlášť v lete Bratislava žije, keď je v celom v centre na terasách veľa rôznorodých ľudí a na každom rohu hrá živá hudba. Vtedy má atmosféru až prímorského letoviska, len namiesto mora tu tečie Dunaj. 🙂

Beáta Dubasová
Foto: Jena Šimková

Bratislava teraz prešla dosť výraznými zmenami. Hodnotíte ich pozitívne?

Myslím, že sa stavia, už možno zbytočne priveľa a aj dosť necitlivo. Nerekonštruujú sa historické budovy, ale radšej sa hneď všetko zbúra. Ale najviac som smutná z toho, ako sa nám pred očami neustále stráca mestská zeleň. Rozširujú sa parkoviská a tie úbohé stromčeky majú čoraz menší priestor! V lete už centrum  mesta  tak strašne sála horúčavou, že sa to nedá vydržať! Nemáte sa kam do tieňa schovať, a tak sú ľudia nútení ísť sa ochladzovať do klimatizovaných obchodných centier. Minulý rok som navštívila nádherné Chicago, mesto zelene. Tam to vraj funguje tak, že každá novostavba je podmienená povinnosťou vysadiť k nej aj adekvátne zeleň. Keby sa viac vysádzali stromy, kríky aj malé parky medzi blokmi, veľmi by ma to potešilo. Ja sama sa starám o parčík pred domom, ktorý nám vôbec nepatrí, ale nemôžem sa už pozerať na to, ako nikto tie kríčky nepoleje, čo je rok dlhý!

Beáta Dubasová
Foto: Milan Krupčík

Budete hosťom na Galakoncerte Allana Mikušeka 50 25 + hostia, ktorým oslavuje dve životné jubilea: 50-tku a 25 rokov pôsobenia na hudobnej scéne. Aký je váš vzťah k oslávencovi a ako dlho sa poznáte?

Poznáme sa už dlho, ešte zo začiatku deväťdesiatych rokov. Allan vtedy začínal a nahrával svoj album v štúdiu Vaša Patejdla a ja som tam tiež niečo nahrávala. Kým sme čakali, dali sme sa do reči a postupne sme sa spriatelili. Neskôr sme sa často stretávali aj na koncertoch či v rôznych televíznych programoch. Vždy sme si pri týchto príležitostiach aj hovorili, že musíme spolu niečo nahrať, ale došlo k tomu až pred dvomi rokmi. Vtedy vznikol náš spoločný vianočný duet Ježiško je v každom z nás. Ten si spolu zaspievame aj na tomto koncerte.

Zmenil sa  váš život po 50-tke?

Zisťujem, že 50-tka je strašiak a nie iba žien. Začína panika, čo všetko sme mali v pláne a zrazu je tu okrúhle výročie! Myslím si, že niet sa čoho báť, iba to treba prijať. Život nekončí, ide ďalej a starneme spravodlivo všetci rovnako. Možno len nás, ktorí sme už dlho na obraze, by ľudia chceli mať takých ako predtým, nemenných. Tento vek netreba zatracovať, pokiaľ ste zdraví, prináša so sebou istú vnútornú slobodu, názor aj nadhľad. Zažila aj riešila som už takmer všetky situácie. Už som ich snáď aj vyriešila. (smiech) Keďže syn je už dospelý, máme teraz s manželom viac času pre seba, svoje koníčky… Stále mám vystúpenia, lebo mám verné publikum, a to starne spoločne so mnou.

Mali ste obdobie bilancovania? Čo napríklad považujete za svoj najväčší životný úspech?

Nebilancujem často. Som najmä rada, že som si počas kariéry stihla založiť aj rodinu, lebo to je niekedy veľmi ťažké všetko zladiť dokopy, pokiaľ nechcete niečo zanedbávať. Materskú dovolenku so synom som si však užila dostatočne tri roky a vidíte nič mi neušlo, som tu aj dnes.

Máte ukončenú odevnú priemyslovku, takže váš život mohol ísť úplne iným smerom…

Áno mohol ísť. Aj som o tom chvíľu uvažovala, či sa to nedá skĺbiť popri speváckej kariére, ale na dvoch stoličkách sa predsa sedieť nedá.

Vás to aj bavilo?

Isteže, práve preto som vyštudovala odevnú priemyslovku, pretože ma to zaujímalo aj bavilo od detstva. Traduje sa, ako som vystrihla zo záclony sukňu pre bábiku. Hrávali sme sa doma so sestrou na  módne prehliadky a do toho som spievala. Aj dnes si ešte upravím niečo na seba, aj keď sú obchody plné trendového tovaru, ale chýba mi originalita a jedinečnosť. Len keby bolo viac času, lebo okrem spievania, sa starám o celú domácnosť, záhradu, rada varím, veľa cestujem. A tiež musím myslieť aj na oddych a relax.

Čo chystáte najbližšie pre svojich fanúšikov?

Okrem vlastných vystúpení a koncertov mám už teraz zaujímavé ponuky, na ktoré sa teším. V máji budem napríklad spievať na štyroch Veľkých oldies párty Rádia Vlna.

Máte alebo ste niekedy mali svoj životný vzor?

To bolo dávno. Asi do sedemnástich som obdivovala speváčku a basgitaristku Suzi Quatro. Dokonca som sa aj naučila dve jej pesničky hrať na basgitare. Neskôr som už išla svojou vlastnou cestou, lebo keď chcete uspieť, nemôžete sa predsa na nikoho podobať. Pochopila som, že musím byť osobitá a byť sama sebou, lebo len vtedy je to uveriteľné a môžete aj zaujať.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X