ROZHOVOR: Lukáš Oravec – Jazz je pre mňa jediná hudba, v ktorej môžem využiť všetky svoje zmysly

Lukas_oravec_2015_by_adda_adowicz www.studio 57.eu_.jpg
Lukáš Oravec. Foto: Adda Adowicz

Napriek svojmu mladému veku je trubkár Lukáš Oravec veľmi dobre známy v hudobných kruhoch. Hudbe sa venuje už od malička a jeho srdcovkou je, samozrejme, jazz. Pôsobí vo viacerých formáciách, ale jeho primárnym projektom je jeho Quartet. O svojej hudobnej kariére nám prezradil niečo viac.

Čo vedie mladého hudobníka k tomu, aby si vybral hru na trúbku?

V týchto veciach rozhodovali rodičia. Keď som mal zhruba päť rokov, prihlásili ma na klavír, a o päť rokov neskôr ma prihlásili na trúbku. Tá ma začala baviť, pretože som na rozdiel od klavíra mohol hrať v školskom orchestri a kolektívna práca ma bavila.

Kedy a ako ste sa prvýkrát dostali k jazzu? Čo vás na ňom fascinuje?

Prvý jazz, ktorý som pravdepodobne počul ako dieťa, bol dnes popredný slovenský saxofonista Radovan Tariška, ktorý v časoch jeho štúdia na konzervatóriu hrával s kapelou v uliciach Žiliny. Pamätám si aj na Big band žilinského konzervatória, to všetko vo mne vzbudilo obrovský záujem. Zlomovým bodom v trinástich rokoch boli jazzové CD od „Ježiška“. Zamiloval som si Louisa Armstronga a od tých čias som sa aktívne zaujímal o jazz. Hudba pôsobí na telo ako chémia a konkrétne jazz bola pre mňa najsilnejšia droga. Dnes je to pre mňa asi jediná hudba, v ktorej môžem využiť všetky svoje zmysly a môžem sa plne realizovať. Jazz mi umožní všetko to, čo od hudby očakávam.

Lukas oravec feat bob mintzer photo peter tapaj.jpg
Lukáš Oravec feat. Bobo Mintzer. Foto: Peter Tapaj

Ste členom niekoľkých hudobných zoskupení a máte aj vlastný projekt Lukáš Oravec Quartet. Ktorá z týchto formácií je vám najbližšia?

Samozrejme, môj primárny projekt je môj Quartet, kde mám asi najviac slobody a hrám to, čo chcem, ale mám rád všetky projekty, v ktorých sa nejakým spôsobom angažujem. Či je to český Rozhlasový Big Band Gustava Broma. CZ/SK Big Band Matúša Jakabčica, kapela Kaunis Five alebo The Middle European Quintet. V minulosti som veľmi rád hral s kapelou Balkansambel, ktorá hrá balkánsku muziku, ale aj autorskú hudbu, často v nepárnych rytmoch. Bola to krásna hudba a po stránke interpretačnej aj veľká výzva.

V rámci Bratislavských jazzových dní vystúpite v Žiline s Aaronom Goldbergom. Ako vznikla táto spolupráca?

Aaron Goldberg je pomerne hlasné meno na svetovej jazzovej scéne. Ja ho evidujem už roky a mám rád jeho hudbu a spôsob, akým ju interpretuje, a hlavne ako improvizuje. Nikdy sme sa osobne nestretli, dostal odo mňa ponuku spolupráce, ktorú prijal. Bez partnerov projektu, by sa projekt neuskutočnil a úspešnej realizácii prispela firma Imunoglugan, Melody Shop. EZMID, MM Elektro a SOZA, za čo im srdečne ďakujeme.

Aký máte, ako žilinský rodák, vzťah k Bratislave? Máte tu nejaké hudobné kontakty, prípadne spolupráce?

Som žilinský rodák a momentálne skôr Brňák. Do Bratislavy jazdím jednak za hraním s rôznymi kapelami, ale aj kvôli pedagogickým aktivitám. Často učím na Bratislavských jazzových ateliéroch, robievam súkromný Jazz Masterclass a príležitostne sa objavím aj na Letnej Jazzovej Dielni. V Bratislave je, samozrejme, asi najhojnejší počet slovenských jazzových muzikantov, či už domácich alebo prisťahovaných. Takže mám tam naozaj množstvo známych. V Bratislave býva aj bubeník Marián Ševčík, ktorý je členom môjho Quartetu.

Chystáte v najbližšom čase v Bratislave koncert?

V najbližšom čase/mesiacoch môj projekt nemá koncertné aktivity v Bratislave. Mám však plány a projekty, ktoré by som chcel v Bratislave realizovať. Lukáš Oravec Quartet bude pravdepodobne vystupovať čoskoro na One Day Jazz Festivale, ktorý organizuje Martin Valihora. Každopádne 21. júna hráme s Big Bandom Matúša Jakabčica v Divadle Aréna, veľmi sa tešíme na koncert a všetkých srdečne pozývame!

Plagat koncert lukas oravec.jpg

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk