Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Martin Chodúr
2
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Radek Beňo
7. novembra 2017 Rozhovor od Milota Mezeiová Diskusia()

ROZHOVOR: Martin Chodúr – K Bratislave mám osobný vzťah

Práve naše hlavné mesto bolo miestom, kde pre neho nastal životný zlom. Spevák, textár, hudobník a víťaz súťaže Česko Slovenská Superstar nám porozprával o tom, ako mu Bratislava zmenila život.

Aký máte vzťah k Bratislave?

K Bratislave mám celkom osobný vzťah. Súťaž Česko Slovenská Superstar, v ktorej som zvíťazil v roku 2009, sa konala celá tu. Bol to prvý ročník, kde sa spojili obe krajiny. Tým, že to tu prebiehalo od septembra do decembra, mal som mesto čas spoznať. Dokonca aj po súťaži som tu nejaký čas býval, takže Bratislavu poznám veľmi dobre. Je to krásne a zaujímavé mesto, kde nájdete veľa skvelých ľudí. Jediné, čo by som mu vytkol, tak je doprava. Vždy, keď cestujem z Ostravy, tak idem plynule celú cestu a posledná hodina naviac ma čaká v Bratislave pri príjazde. A keď musím prejsť cez Prístavný most, tak sa toho hrozím. Tam bývajú stále kolóny. Či idete ráno, alebo večer, jednoducho stále.

Máte v rámci Bratislavy svoje najobľúbenejšie miesto?

Mám rád Staré Mesto. Je to najmä kvôli hradu. Tam som aj býval, teda nad hradom (smiech). Tiež rád čítam knižky a myslím si, že tu máte väčší výber. Najmä tých anglických. V Bratislave ich zoženiete oveľa ľahšie ako dokonca v Prahe. Je tu väčší výber. Keď som v Bratislave, tak jednoznačne musím navštíviť nejaké kníhkupectvo.

Martin Chodúr
SITA/Diana Černáková

Ak to môžete porovnať, čím sa Bratislavčania najviac odlišujú od Pražákov?

Neviem síce ako konkrétne Bratislavčania, ale Slováci od Čechov sa odlišujú najmä v jednom. A pozorujem to čím ďalej, tým viac. Slováci sú podľa mňa srdečnejší, viac pohostinní. Keď ma napríklad pozvú koncertovať na Slovensko, vždy sú veľmi radi, že som ponuku prijal. Vždy je to veľmi, veľmi srdečné a snažia sa mi nejakým spôsobom odvďačiť. Či už je občerstvením a podobne. Mne je to veľmi blízke, lebo pochádzam z Ostravy a Morava je v tomto rovnaká. Keď to porovnám z Čechmi, tak tam to berú viac profesionálnejšie (najmä v Prahe).  Vždy očakávajú od človeka profesionálny výkon a nie sú až takí osobní.

Kto je vaším najväčším vzorom?

Nemám jednu osobu, ktorá by bola mojím vzorom po každej stránke. Ako som už spomínal, že mám rád anglickú literatúru, tak sú to spisovatelia. Ale nie ako takí, skôr ich myšlienky, ktoré vložili do kníh. Napríklad Oscar Wilde, ktorý napísal, že „Buďte sami sebou. Všetci ostatní sú už obsadení .“ Tento výrok je mi veľmi blízky.

…a hudobným?

Tu je to rovnaké. Nemám jeden vzor. Možno keď som bol mladší a učil som sa spievať, tých vzorov som mal viac. Snažil som sa odpozorovať, ako to robia, akú techniku používajú. Podľa mňa však platí, že najmä v populárnej hudbe neexistuje jeden učiteľ, ktorý by vás dokázal naučiť populárny spev. Každý spevák totiž spieva inak a tak ako to cíti. Je dôležité, aby bol populárny spev svojský. Aby sa odlišoval a neboli všetci rovnakí.

Pred rokom ste sa stali otcom malého Martina. Čo považujete vo výchove za najdôležitejšie?

Nestáť dieťaťu v ceste. Nesnažiť sa ho obmedzovať a aplikovať na ňom vlastnú predstavu, vlastné sny. To nikdy nemôže dopadnúť dobre. Tá rola rodiča je podľa mňa hlavne fyzická. Dávať pozor, aby si neublížil. Napríklad môj syn Martin má iba rok a deväť mesiacov a človek si myslí, že nemá rozum, ale veľa vecí už ovláda. Ani neviem, kedy sa ich naučil. Prvé kroky sme sledovali pozorne. Už vie zdvihnúť hlavičku, už si dokáže sadnúť a podobne. Potom to ide tak rýchlo, že zrazu behá a prezerá si knižky. Kde sa to vzalo? Takže to dieťa je veľmi sebestačné a to čo ono vníma, tak to my rodičia vlastne nemôžeme vedieť. Netušíme, čo v ňom zostane a bude ho formovať. Môžete sa snažiť ho viesť jedným smerom a práve tento impulz môže zapríčiniť, že sa bude naschvál formovať iným smerom. Podľa mňa je preto dôležité byť sám sebou. Snažiť sa mu otvoriť obzory. To znamená, aby neodsudzoval veci len preto, že ich nechápe. Každý rodič nakoniec vychováva deti k svojmu obrazu. Inak to ani nejde, pretože nedá sa pred dieťaťom dlhodobo predstierať, že ste niekým iným ako v skutočnosti. Vaše deti budú aj tak ovplyvnené tým, kým naozaj ste. Môžete mu napríklad hovoriť: „Nepozeraj sa na televízor, radšej si zober knižku,“ a sami si sadnete pred TV, tak sa vám to vráti naspäť.

Čo najnovšie chystáte pre svojich fanúšikov?

V novembri chystám v Prahe vianočný koncert. Bude ma sprevádzať moja kapela, ktorú chcem rozšíriť o dychovú sekciu. V tejto zostave si zaspievam prvýkrát. V decembri ma čaká zaujímavé hosťovanie na vianočnom koncerte Mariky Gombitovej, ktorý sa koná tiež v Prahe. A na budúci rok chystám nové album, na ktorom ma bude sprevádzať Janáčkova filharmónia Ostrava. Tiež to bude vianočný album. Po narodení syna pre mňa nabrali Vianoce trochu osobnejší ráz, tak som si povedal, že kedy inokedy, keď nie teraz by som mal niečo také urobiť.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X