Viete, čo je arteterapia a kedy sa mení obyčajné čmáranie na liečbu? Ak vás táto téma zaujíma, viac sa dozviete v rozhovore.
V dnešnom uponáhľanom živote často strácame sami seba a nevieme alebo nemáme čas spracovať emócie, ktoré sa v nás hromadia. Často sú skrytým spúšťačom mnohých chorôb a predovšetkým stresu. Riešením môže byť arteterapia, ktorá máva rôzne formy. Miroslava Vilinová sa venuje jednej z nich. Okrem maľovania fascinujúcich kruhov energie zvaných mandaly pomáha objaviť druhým podstatu vlastného JA pomocou Millo arteterapie, kde spojila oba spomínané svety – maľovanie mandál ako forma liečby umením.
Čo je arteterapia a aké formy môže mať?
Arteterapia (z lat. ars – umenie, gr. therapeia – liečenie, ošetrovanie) je liečba umením. Je to špeciálny druh psychoterapie, ktorý sa zameriava na rozvoj tvorivých schopností človeka. Krása tejto terapie umením je v tom, že môže mať množstvo rôznych podôb. Z pohľadu odborného je jej využívanie delené na oddychovú, vzdelávaciu alebo terapeutickú formu. Každá forma je individuálna a vyžaduje si rozdielny prístup k jej prevedeniu v závislosti od cieľa terapie. Ja osobne sa zaoberám individuálnym prístupom ku každému jednotlivo, nakoľko si myslím že ide o intímnejšiu formu prejavu každého človeka. Tým, že sa otvára jeho emocionálna rovina a on sa sám hľadá, často ide o jeho hlboké prežitky, ktoré sú spojené s prejavmi ako plač, smútok, krik , smiech a mnohé iné prejavy emócií.
ROZHOVOR: Maliarka Andrea Mozolová – Pre mňa je najkrajšia lichôtka, keď ma účastníci kurzov volajú kúzelníčkou
Z pohľadu výtvarných prejavov ide o rozdelenie plošné, priestorové, grafické alebo kombinované. Za plošné sú považované kresba, maľba, grafika, koláž, práce v dvojrozmernom formáte na ploche. Priestorové majú 3D rozmer, či už ide o modelovanie, plastiku, sochu atď., grafické sú o linoryte, o technologicky náročnejších technikách a spôsoboch prevedenia. Ja uprednostňujem suché média pre tvorbu a proces arteterapie ako pastelky, fixky, voskovky, je to vhodné pre každého i pre začiatočníkov, ale i nezdatných výtvarných nadšencov :-D. Samozrejme, v procese kreativity a tvorenia prichádza liečenie a krásne na tom je to, že každý človek si ho naštartuje a podporí sám v sebe svojou vlastnou tvorbou. Tým, že si pomocou farieb a tvarov vykreslíme svoje prežívanie v momentálnej situácii, často sami pred sebou otvoríme pomyselnú Pandorinu skrinku a sme prekvapení, čo v nej nájdeme. Samozrejme, s jemným vedením a usmerňovaním sa dopracujeme k sebavyjadreniu medzi terapeutom a človekom.
Ako sa líši od bežného kreslenia, hrania, teda koníčkov? Kedy má vlastne liečivé účinky a kedy ide iba o koníček?
Rozdiel medzi bežným kreslením a arteterapiou je celkom jednoznačný, a to preto, lebo tvorivá výtvarná činnosť (arteterapia) má liečebný potenciál, posilňuje sústredenie, vnímanie, sebavyjadrenie, sebareflexiu, vizuálne a verbálne usporiadanie zážitkov, uvoľnenie a nadhľad. Výsledné dielo nie je podstatné a nehodnotí sa z estetického hľadiska, dôležitý je proces tvorby, obsah a výpovedná hodnota. To je hlavný odlišovací znak v porovnaní s rôznymi výtvarnými aktivitami, ktoré si doma môže realizovať ktokoľvek z nás. Ľuďom sa často páči umenie, ktoré zobrazuje to, čo im v živote chýba. Tým pádom môže umenie fungovať ako tajný jazyk medzi ľuďmi, ktorým v komunikácii na úprimnej emocionálnej úrovni bránia spoločenské zvyklosti. Využívať sa dá prakticky všade. V dnešnej dobe je mnoho ľudí, ktorí podvedome používajú účinky arteterapie už len tým, že si vyfarbujú antistresové obrázky a dokážu tak upokojiť svoju psychiku v danej situácii, kedy cítia napätie. Rozdiel je ale v tom, že sami nedokážu nájsť odpovede na otázky, ktoré ich trápia. Nie je nič nové, ak dnes stretneme niekohonám blízkeho a doslova cítime, ako je prevalcovaný pracovnými povinnosťami, alebo si nevie upratať medziľudské či partnerské vzťahy. Môže si doma sadnúť k peknému obrázku a niečo si vyfarbiť, aby sa odreagoval, no nemôže si sám pomôcť, ak jeho problém má hlbší charakter. Dalo by sa teda povedať, že dnes je liečenie cez farby a umenie celkom účinným prostriedkom, ako sa vyrovnať s každodennými problémami.
Ako nám pomáha, čo v nás rozvíja?
Radosť z kreslenia je každému veľmi prirodzená. Veď už ako malé deti sme si kreslili často a čokoľvek. Hlavne sme kreslili intuitívne. Nehľadali sme žiadne špeciálne tvary ani usporiadania, a predsa sme boli schopní vymaľovať lásku, plač, radosť alebo smútok našim najbližším, aby pochopili, čo práve cítime. Kresba, tvar alebo forma sú priestorové projekcie zážitku, zatiaľ čo použitie farby je emočnou zážitkovou stránkou, ktorá vypovedá o sociálnom prostredí, v ktorom žijeme. Hlavnou prednosťou arteterapie je, že nám obohacuje tvorivosť, fantáziu, podporuje sebauzdravovanie, umožňuje uvoľnenie neuvedomených pocitov, napomáha porozumieť tomu, čo nie je v našich silách v sebe zmeniť. Cieľom je uvoľnenie emócie, preformulovanie vnútorných konfliktov, práca so sebahodnotením, práca so sebavedomím a transformácia neprijateľného na pochopené, prospešné.
Prečo ju odporúčate a komu najviac?
Odporúčam ju každému, kto cíti, že potrebuje niečo dostať von a možno sa mu ťažko hľadajú slová. Výsledný efekt sa nehodnotí z estetického hľadiska, dôležitý je proces tvorby, obsah a výpovedná hodnota. Dôležitým aspektom je aj vzájomný rešpekt. Prostredníctvom sebavyjadrenia, rozvíjania tvorivosti, schopnosti komunikovať cez vnímanie farieb a spracovaním osobne významnej témy, ktorú chceme odkryť, dosiahneme odstránenie, alebo zmiernenie vnútorných blokov človeka. Mnohokrát podvedome cítime, že niečo nie je v našom živote v poriadku, že sme nespokojní vo vzťahu alebo práci. Môže sa stať, že sme k sebe neúprimní, no nič na svete nás nepresvedčí o tom, aby sme skúsili iné východisko. Inú cestu, ktorá by nás mohla posunúť, otvoriť nám nové možnosti realizácie problému.
Millo arteterapia je spojená nielen s výpovednou hodnotou cez nákres a farbu, ale je priamo spojená s emóciou a štyrmi základnými otázkami našich potrieb. Je diagramom nášho emočného prejavu, ktorý je veľmi úzko spojený s tým, čo momentálne prežívame. Pomocou konzultácie počas procesu a výslednom záverečnom vysvetlení, prečo som namaľoval práve ten či onen vzor, tvar a prečo som použil tú alebo onú farbu, odkryjeme viac, ako sme sami ochotní si priznať. Je to všetko o intuitívnom vedení, kde sa o všetko stará naše podvedomie a to nám jasne ukazuje, čo sa nám nepáči, čo by sme mohli vylepšiť. Problém je ten, že v bežnom živote nemáme čas sa zastaviť a vypočuť sa tak úprimne od srdca. Preto si myslím, že vymaľovať sa z vlastnej emócie je veľmi jednoduchým a kreatívnym spôsobom, ako si pomôcť pochopiť sa. Odporúčam ju teda každému, kto sa hľadá alebo má vnútorný nepokoj, otázky bez odpovede…
Keď vyberáme určité farby, čo to vypovedá o nás? Ako na nás jednotlivé odtiene pôsobia?
Farby majú v arteterapiách veľmi dôležitú úlohu. To, aké farebné odtiene používame pri kreslení alebo maľovaní, veľmi úzko súvisí s naším vnútorným prežívaním a funkciou našich energetických dráh v tele. Farby, ako celok, pôsobia na človeka. Niektoré pôsobia vzrušujúco, upokojujúco alebo neutrálne. Ovplyvňujú celkovú duševnú a telesnú pohodu človeka. Vplyv farieb na človeka je sprostredkovaný, a to vlastným fyziologickým pôsobením farieb či bezprostredným vplyvom impulzov, ktoré vychádzajú z jednotlivých farieb. Najväčšiu impulzívnu silu má oranžová, potom žltá, červená, zelená, purpurová. Najmenšiu impulzívnu silu má farba modrá, zelenomodrá a fialová (studené a pasívne farby). Krikľavé farby a príliš veľké kontrasty môžu naše zrakové orgány vystaviť okrem každodenného preťaženia aj dráždeniu. Vzájomná harmonická súhra prírodných farieb je výsledkom fenoménu, že každá jednotlivá farba nesie so sebou mnohé iné farby. Farebnosť je určená týmito komponentmi ako farebný tón, svetlosť farby alebo jas, sýtosť farby.
„Sú maliari, ktorí robia zo slnka žltú škvrnu, ale sú iní, ktorí vďaka svojmu umeniu a múdrosti robia zo žltej farby slnko,“ Pablo Picasso.
Každá farba má svoju výpovednú hodnotu a veľa o človeku z psychologického hľadiska napovie. Nie je však mojím cieľom riešiť rozbory farieb cez psychologické analýzy, na to sú tu iné vedné disciplíny alebo terapie. Ja si farebnú škálu priamo spájam s emóciou, ktorá úzko súvisí s naším telom a priamo sa spája s funkciou našich čakier. Čakry sú energetické centrá, ktoré sú napojené malými energetickými kanálikmi, ktoré smerujú ku chrbtici do najdôležitejšieho energetického kanála z dolnej časti smerom nahor pozdĺž našej chrbtice a sú v neustálom rotačnom, otáčavom pohybe. Ak sa zmení smer otáčania, energia prúdi z čakier von, čo môže spôsobovať problém na fyzickej úrovni (tela), alebo vytvára blok v našom vedomí cez nespracovanú emóciu. Toto všetko sa dá v terapii uchopiť a vzájomným výsledkom sa dopracujeme k výslednému záverečnému liečivému obrazu.
Existujú negatívne faktory, ktoré nám hrozia, ak sa jej venujeme až príliš?
Nie je mi známe, žeby si niekto mohol arteterapiou ublížiť. Skôr si myslím, že pre uvoľnenie emócie, bloku alebo iných negatívnych pocitov nikdy nie je maľovania dosť. Či už si maľujeme sami pre seba, alebo si maľujeme s pomocou inej osoby, vždy nám to prinesie oslobodzujúci pocit krásna, kreativity a vnútorného pokoja…