Slovák, ktorý žil v Číne neuveriteľných 25 rokov, prináša zaujímavé postrehy zo svojho života.
Už od decembra je na slovenskom knižnom trhu dostať zaujímavý knižný titul s názvom Mingovia v príbehoch a v histórii, ktorý je svojím spôsobom unikátny. Ako jediný na Slovensku (dokonca po prvý raz i v čínskych dejinách) sprístupňuje osudy „Žiarivej“ čínskej dynastie Ming a cez ne i históriu a osud celej Číny počas jej vlády. Autormi sú sinologička a historička Marina Čarnogurská a cestovateľ i fotograf Peter Čaplický, s ktorým vám prinášame rozhovor.
Ako ste sa dostali k tejto téme a k napísaniu tejto knihy?
Som asi najdlhšie žijúci Slovák v Číne. Bol som tam 25 rokov. Myslím si, že málokto takéto čosi zažil. Počas toho pobytu vzniklo veľmi úzke priateľstvo s pani Čarnogurskou, ktorá je odborníčkou na históriu Číny. Tému Mingov sme si vybrali aj preto, lebo som býval v Pekingu a so stopami ich takmer 300-ročnej vlády som sa denne stretával.
V čom je výrazný rozdiel medzi Slovákmi a Číňanmi?
To sú neporovnateľné veci. Číňania sú Aziati, ktorí myslia inakako my. Nedovolil by som si to porovnávať. Keď tam žijete dlhšie, zistíte, že ľudia sa nelíšia len farbou pleti, ale aj myslením, hodnotami… je to veľmi ťažké povedať.
Čo vás z histórie Mingov najviac zaujalo?
Fascinovala ma skutočnosť, že Mingovia v tom období vládli najväčšiemu cisárstvu sveta. Je cítiť, že to bola obrovská moc, ktorá bola sústredená v ich rukách. A rovnako ma zaujal fakt, že na histórii dynastie Ming je vidieť, ako jej moc rástla a potom upadla a zmizla viac-menej nenávratne. Toto je na histórii fascinujúce, že tam vidieť ten závratný vzostup a potom pád.
ROZHOVOR: Katarína Nádaská – Po Dušičkách sa volil richtár i boženíci a predchodcom Halloweenu sa odháňali démoni
Komu odporúčate túto knihu?
Je určená pre tých, ktorí sa zaujímajú o čínsku kultúru alebo jednoducho túžia navštíviť Čínu. Odborný pohľad na históriu je sústredený v prvej časti, ktorú písala sinologička pani Čarnogurská. Čo sa týka mojej časti, snažil som sa históriu priblížiť čitateľom z laického pohľadu. Ako vyzerá minulosť v súčasnosti. Snažil som sa poskytnúť informáciu aj ľuďom, turistom, ktorí možno nájdu v knihe potrebné informácie. V knihe sú popísané miesta, konkrétne hrobky, kde obyčajní turisti nechodia. Musíte byť v Číne dlhšie, aby ste tam mali čas ísť a poznať zákutia, ktoré sú bežne skryté.
Ktoré miesta v Číne by ste každému odporučili navštíviť?
Určite Veľký čínsky múr. Ide o najslávnejšiu stavbu, ktorá vznikla počas spomínanej Dynastie Ming. Veľmi rád tam chodievam a vždy ma fascinuje. A tiež Zakázané mesto v strede Pekingu. Je pre mňa veľká vzácnosť, že v strede mesta ešte zostala pôvodná zástavba, ktorá sa zachovala z obdobia dynastie Ming a dynastie Čching. Pomaly však mizne a ustupuje „moderným tlakom“. Tieto miesta odporúčam navštíviť ešte pokiaľ existujú. Nachádzajú sa totiž v strede Pekingu, preto ide o veľmi lukratívnu oblasť a drahé pozemky. Za takých okolností sa často zabúda na kultúru a úžasne dedičstvo po predkoch. Niečo podobné sa deje aj v iných mestách. Žiaľ, aj v Bratislave. Tieto miesta treba vidieť, pokiaľ nezmiznú úplne zo sveta.