Ak patrí cestovanie medzi vaše koníčky, určite si pozrite blog Nie je túra bez Štúra, ktorého majiteľom je Radoslav Hoppej. So šikovným Slovákom sme sa zhovárali o jeho plánoch do budúcna či tipoch na výlety v Bratislave a okolí.
Pandémia dala mnohým oblastiam stopku a ohrozený bol i cestovný ruch. Blog a biznis Radoslava Hoppeja toto obdobie zvládli, hoci ako tvrdí, nebolo to ľahké obdobie a pandémia sa podpísala i na jeho pracovných aktivitách.
Radoslav sa nevenuje len cestovaniu a blogovaniu. Pre záujemcov organizuje prednášky v rámci festivalov či eventov, pracuje so sociálnymi sieťami a píše aj recenzie.
Bratislavu vníma Radoslav ako miesto, ktoré by mal určite navštíviť každý Slovák. Prezradil v rozhovore taktiež to, kde v meste trávi najradšej čas a čo stojí v Bratislavskom kraji za návštevu.
Na Slovensko ste sa vrátili z Viedne, kde ste pracovali v gastronómii na dobre platenej pozícii. Čo vás priviedlo späť domov?
„To, či sa po troch rokoch v Rakúsku vrátim domov, som riešil niekoľko mesiacov. Napriek tomu, že Viedeň je moja srdcovka a mal som sa tam dobre, dôvodov môjho návratu bolo viacero. Jedným z tých najväčších bol ten, že som chcel skúsiť nejaký vlastný projekt a ísť vlastnou cestou.“
Momentálne žijete v Bratislave. Čím vás oslovilo práve toto miesto pre život?
„V Bratislave som bol prvýkrát asi ako 14-ročný a hneď som sa do nej zamiloval. Vždy som chcel bývať vo veľkom meste, len tak si užívať jeho atmosféru a objavovať nové uličky či miesta, to je niečo pre mňa. Študoval som tu na vysokej škole (Univerzita Komenského v Bratislave, odbor kulturológia) a po návrate z Viedne som ani chvíľu neváhal a Bratislava sa stala opäť mojím domovom.“
Keď máte voľný čas, kde ho v Bratislave trávite a akými aktivitami?
„Minulý rok som začal aktívnejšie bicyklovať, takže počas letných mesiacov som bol často na nejakej hrádzi či cyklotúre. Baví ma aj takýmto spôsobom objavovať nové miesta v našom hlavnom meste. Už teraz sa teším na tohtoročnú sezónu. Rovnako tak sa veľmi rád chodievam prechádzať do Starého Mesta a bavia ma aj múzeá či galérie, takže aj do nich občas zájdem.“
Viete poradiť nejaké zaujímavé miesta na oddych v hlavnom meste?
„Tých miest v posledných rokoch pribúda čoraz viac a viac, z čoho sa asi ako každý, teším aj ja. Ja mám napríklad veľmi rád vinohrady a priľahlé lesy na konci Rače. Človek sa tam vie túlať rôznymi chodníčkami tak, že ani nemá pocit, že je v hlavnom meste. Pre mňa ideálny tip na vyvetranie si hlavy.“
Na ruke máte vytetovaného Ľudovíta Štúra, „štúrujete“ po Slovensku a jeho meno je zakomponované aj v názve blogu. Čím vás táto osobnosť zaujala a inšpirovala?
„Ľudovít Štúr bol pre mňa, a myslím, že nielen pre mňa, veľkou národnou osobnosťou. V živote toho veľa dokázal a už na vysokej škole som o ňom písal bakalársku prácu. Jeho podobizeň som si dal vytetovať v čase, keď som žil vo Viedni a keď som začal s blogom, tak som si povedal, že to prepojím práve s ním. Môj blog je vyslovene o Slovensku a aj on sám veľa cestoval, tak mi to prišlo ako fajn nápad.“
Súčasťou vašej práce je okrem samotného cestovania i písanie článkov, účasť na prednáškach, práca na sociálnych sieťach či poskytovanie recenzií produktov a ubytovaní. Ktorá časť vás baví najviac?
„Asi každá z týchto častí ma niečo do seba, baví ma aj to, že moje pracovné aktivity nie sú jednoliate a nepociťujem stereotyp. No ak by som si mal vybrať, tak asi samotné cestovanie a spoznávanie nových miest na Slovensku.“
Pandémia poznačila mnoho odvetví a jedným z nich bolo cestovanie. Ako ovplyvnila váš biznis? Dala vám stopku alebo ste cestovali aj naďalej?
„Pandémia bohužiaľ ovplyvnila aj mňa a moje pracovné aktivity. Ťažko sa totiž robí cestovateľský blog v časoch, keď sa nedalo vychádzať ani z okresu. Napriek tomu, že to nebolo ľahké obdobie a nejedna spolupráca sa mi zrušila, snažil som sa správať zodpovedne a byť doma, aby som aj mojim sledovateľom šiel príkladom.“
Ktoré miesta stoja podľa vás v rámci Bratislavy a Bratislavského kraja za návštevu?
„Takých miest je samozrejme v rámci Bratislavy a okolia pomerne veľa, preto vyberiem možno trošku menej známe tipy, no mňa veľmi zaujali. Myslím, že každá Slovenka a každý Slovák by určite mali navštíviť naše hlavné mesto. Popri známych miestach ako je Bratislavský hrad či Most SNP odporúčam napríklad aj unikátnu galériu ŠrotPark v Devínskej Novej Vsi. Jej autorom je Branislav Pokorný, ten vyrába zvieratá zo starého šrotu, skrutiek či ventilov. Skvelé prepojenie prírody a recyklácie starého železa.
Kúsok od Bratislavy sa nachádza aj obec Zálesie, ktorá je v poslednom období pomerne obľúbená a vyhľadávaná hlavne pre drevené korzo na Malom Dunaji. Avšak už menej ľudí vie, ani ja sám som to donedávna nevedel, že stačí prejsť približne 300 metrov proti prúdu rieky a dostanete sa do lodenice, kde sa nachádza aj zopár miniatúrnych mlynov. Jedným z nich je Gešajovský mlyn, ten je replikou tradičných vodných mlynov, ktorých bolo v minulosti na Malom Dunaji dohromady 11.
Pre milovníkov turistiky určite odporúčam Malé Karpaty. Tie ponúkajú viacero zaujímavých miest a vrchov s krásnymi výhľadmi. Pochodené to tam mám doslova krížom-krážom a sú podľa mňa skvelým tipom aj pre menej zdatných turistov či rodinky s deťmi.“
Na vašom blogu je veľa pekných fotografií. Ako dlho trvá vyfotenie jednej fotografie? Používate fotoaparát alebo robíte zábery aj obyčajným mobilom?
„Presný čas vyfotenia povedať neviem, niekedy som spokojný s fotografiou na prvý či druhý pokus, inokedy urobím fotografií toho istého miesta v destiatkach. Fotím telefónom, ale samozrejme mám so sebou aj fotoaparát a na niektorých miestach aj dron.“
Aké sú vaše pracovné plány a cestovateľské sny na tento rok?
„Rád by som i naďalej pokračoval v objavovaní a spoznávaní menej známych miest na Slovensku, ktoré sú nejakým spôsobom zaujímavé či unikátne. Jedným z mojich snov je aj ten, že by som chcel prejsť Barborskú cestu. Tá spája banské pamiatky a celý rad iných zaujímavostí v oblasti stredného Slovenska. Doteraz som sa na to neodhodlal hlavne pre to, že ja som ten typ človeka, ktorý sa potrebuje poriadne vyspať, inak som nepoužiteľný. A myslím si, že počas tejto cesty nebudú podmienky na spánok asi tie najideálnejšie… Ale verím, že sa mi podarí prekonať a konečne sa na to odhodlám (úsmev).“