Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
bratislava-top-mesto-europy-uspech-ufo-hrad-gettyimages.jpg
Foto: ilustračné, GettyImages
30. mája 2020 Správy Bratislava od BratislavaDen.skSITA Diskusia()

Rozpočet Bratislavského kraja je schválený, bude nižší o 8 miliónov eur

Šetriť sa bude na kultúre aj dotáciách, naopak, o 500-tisíc eur viac pôjde na prímestskú dopravu.

Poslanci Bratislavského samosprávneho kraja (BSK) schválili navrhovanú zmenu rozpočtu na tento rok. Ten bude nižší o osem miliónov eur. Táto suma predstavuje podľa prognózy Inštitútu finančnej politiky výpadok daňových príjmov BSK.

Prvé tri mesiace sme zaznamenali štandardný výber daní, v apríli bol už nižší o šesť percent oproti plánu na tento mesiac,“ uviedol kraj a dodal, že na strane výdavkov bolo nutné hľadať úspory korešpondujúce s výpadkom na strane príjmov.

Vzhľadom na charakter originálnych kompetencií a nastavenie štruktúry rozpočtu BSK sme hľadali úspory v troch oblastiach: dotácie a výdavky na dofinancovanie školstva, výdavky súvisiace s presunom investičných projektov a výdavky súvisiace s úsporami v prevádzke,“ uvádza kraj. Pôvodne schválený rozpočet BSK na rok 2020 počítal s daňovými príjmami vo výške 104,5 milióna eur.

Niektoré sa presunú

O sumu 1,54 milióna znižuje BSK výdavky v rámci spolufinancovania projektov EÚ, ktoré sa presunú do ďalších rokov. Niektoré aktivity, ktoré mali byť uskutočnené v tomto roku, sa nebudú realizovať vôbec.

Posunutím realizácie niektorých rekonštrukcií sa o takmer dva milióny zníži aj rozpočet na investície do majetku,“ vysvetlil kraj a dodal, že samotné čerpanie eurofondov nie je ohrozené. Výrazne ovplyvnený pandémiou je podľa BSK aj cestovný ruch, ktorý vzhľadom na prísne obmedzenia nemohol realizovať veľkú časť plánovaných projektov a podujatí.

Z dôvodu zákazu hromadných stretnutí verejnosti už boli zrušené dva projekty naviazané na letnú sezónu, a to Malokarpatský expres a Vláčik Záhoráčik. Celkové zníženie rozpočtu v oblasti cestovného ruchu predstavuje 299-tisíc eur.

Posun projektov

V programe komunikácie bol znížený Investičný plán o 1,07 milióna eur. Ide o časový posun projektov týkajúcich sa revitalizácie cestných komunikácií Šenkvice – Blatné a Bernolákovo – Nová Dedinka.

Začiatok realizácie týchto projektov je v pláne v druhej polovici roka 2020 a vzhľadom na reálne možnosti realizácie projektov neprebehne fakturácia voči BSK v plánovanej výške,“ uviedol kraj a dodal, že vývoj investičného plánu môže byť v priebehu roka upravovaný podľa vývoja situácie.

Navýšenie len v doprave

Jediné navýšenie rozpočtu BSK je v oblasti dopravy. „Vzhľadom na karanténne opatrenia bola výrazným spôsobom obmedzená premávka prímestskej dopravy. Na jednej strane prišlo k úsporám, čo sa týka miezd, pohonných hmôt alebo opráv (približne 1,7 milióna), avšak na druhej strane prišlo k výraznému výpadku tržieb (v odhadovanej výške 2,58 milióna eur),“ uvádza kraj a dodáva, že vznikol nedoplatok vo výške 880-tisíc eur.

Z uvedeného dôvodu BSK navýšil rozpočet pre prímestskú dopravu vo výške 500-tisíc eur s tým, že zostávajúcu časť bude riešiť v druhom polroku.

Výdavky na kultúru

Kultúrne organizácie zostali zatvorené a patria k tým, ktoré budú uvoľnené naspäť do prevádzky až v poslednej fáze. Takisto samotné aktivity Úradu BSK rozpočtované v tejto oblasti boli zrevidované,“ uvádza kraj, ktorý znižuje výdavky na kultúru v objeme 320-tisíc eur a o ďalších 700-tisíc eur kráti výdavky na sociálne služby.

Zníženie vyplýva z obmedzení poskytovania ambulantnej starostlivosti, činnosti neverejných poskytovateľov sociálnych služieb a úspor v prevádzke. Samotné fungovanie zariadení BSK a podpora neverejných poskytovateľov sociálnych služieb funguje v plnom režime,“ vysvetľuje kraj.

V programe administratíva BSK znižuje výdavky o 100-tisíc eur, tie súvisia s dočasným pozastavením osobných príplatkov zamestnancov.

Dotácie sú najzasiahnutejšie

Najviac postihnutou oblasťou je poskytovanie dotácií tretím osobám. „Táto činnosť je nad rámec povinných originálnych kompetencií a jej vykonávanie je priamo naviazané na fakt, že región si v prvom rade splní svoje prenesené a originálne kompetencie a následne podľa možnosti podporí prostredníctvom dotácií tretí sektor, resp. miestne samosprávy,“ uvádza BSK a dodáva, že momentálne majú regióny taký výpadok príjmov, že nebudú mať dostatok finančných prostriedkov ani na svoj vlastný výkon.

Z uvedeného dôvodu BSK zrušil výzvy v rámci Bratislavskej regionálnej dotačnej schémy a neotvoril výzvy v rámci participatívneho rozpočtu a územných dotácií. Celková výška ušetrených prostriedkov je 1,7 milióna eur. „Podobným spôsobom postupuje všetkých osem krajov SR,“ uzavrel BSK.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X