Rozprávkové Vianoce na hrade sa uskutočnia už túto nedeľu. Všetky deti sú vítané

Vianoce na Hrade
SITA

Slovenské národné múzeum – Historické múzeum zmení špeciálne pre deti Bratislavský hrad na krajinu rozprávok Pavla Dobšinského, popri rozprávkach, tvorivých dielňach a súťažiach prinesie aj trhy.

Vianoce možno zažiť aj v predstihu. Najmä deťom túto možnosť ponúka tradičná akcia Slovenského národného múzea (SNM) – Historického múzea Rozprávkové Vianoce na hrade. V poradí 23. ročník podujatia sa na Bratislavskom hrade uskutoční už túto nedeľu 13. decembra a venovaný je rozprávkam Pavla Dobšinského.

Od 10. do 16. hodiny sa na hrade bude dať takmer doslova preniesť do niektorej z Dobšinského rozprávok, napríklad zažiť dobrodružstvá Popolvár, Zlatovlásky alebo vajca na vandrovke. Bude sa tiež zápasiť s drakmi, strigôňmi či čertmi napríklad aj o ruku očarujúcej princeznej.

Návštevníci hradu môžu tiež hlasovať o najkrajšiu z detských malieb v rámci celoslovenskej súťaže Dobšinského maľovaná rozprávka, informovala o tom Andrea Litváková zo SNM – Historického múzea.

Rozprávkové súťaže, predstavenia a tvorivé dielne pre deti doplní od 11. do 16. hodiny Alžbetin hradný trh. Kúpiť sa na ňom budú dať vianočné darčeky od drobných výrobcov a klientov Domovov sociálnych služieb. Výťažok z celého predaja ostáva predávajúcim, čím národné múzeum podporuje ich činnosť.

Trh sa nevolá „Alžbetin“ náhodne. „Svätá Alžbeta Uhorská (Durínska) bola dcérou uhorského kráľa Ondreja II. Narodila sa pravdepodobne na Bratislavskom hrade 7. júla 1207, kde už ako štvorročná mala kráľovské zásnuby. V dospelosti pomáhala chudobným a chorým. Za jej skutky ju vyhlásili za svätú v roku 1235,“ pripomína SNM – Historické múzeum, ktoré chce organizovaním Alžbetinho hradného trhu obnoviť túto tradíciu a legendu a pokračovať v jej šírení.

Na Rozprávkové Vianoce na hrade je pre deti vstup voľný a deti, ktoré prídu v mikulášskej čiapke získajú jeden voľný vstup pre svojho blízkeho, upozorňuje národné múzeum.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk