Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Kkf.jpg
3
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Kino Klap
1. decembra 2017 Správy BratislavaPR od BratislavaDen.sk Diskusia()

Rozprávkový december

BRATISLAVA 1. decembra 2017 (B/PR) – Posledný tohtoročný mesiac roku 2017 sa bude mať prívlastok rozprávkový. Prečo? Do Kina Klap totižto zavítajú Vianoce o niečo skôr. Mesiac december prinesie program plný klasických československých rozprávok. Králi a kráľovné, princovia a princezné a statoční rytieri, zlo konajúci antihrdinovia, kráľovstvá a mágia ovládnu naše filmové plátno. Soľ nad zlato, Mahuliena, zlatá panna a Kráľ Drozdia brada patria medzi to najlepšie z československých rozprávok.

Soľ nad zlato

Podľa rovnomennej knihy Boženy Němcovej Martin Hollý ml. nakrúca v roku 1982 veľmi dobre známu rozprávku Soľ nad zlato. O ruku troch dcér kráľa Pravoslava Vandu, Barboru a Marušku sa pokúsia zabojovať statoční rytieri. Zatiaľ čo dvom z nich sa podarilo vybojovať si princezné Vandu a Barboru, Maruška sa v záhrade stretáva so svojím tajným ctiteľom. A ním nie je nik iný než syn Kráľa podzemia. Krásny a tajomný princ varuje Marušku pred ľudskou povrchnosťou.

Grss.jpg
Kino Klap

Dohoda pokračuje tým, že otcovo kráľovstvo zdedí tá z dcér, ktorá mu najlepšie vyjadrí svoju lásku. Vanda a Barbora lásku merajú zlatom a šperkami a Maruška zase prehlási, že otca miluje väčšmi ako soľ, pretože tá je nad zlato. Vo chvíli, kedy urazený otec a kráľ vyženie Marušku z paláca, zjavuje sa Kráľ podzemia a kráľovstvo prekľaje tak, že všetka soľ sa zmení na zlato. Počiatočná radosť netrvá dlho. Ponížená Maruška musí zachrániť nielen svojho otca, ale aj Soľného princa premeneného na sochu.

Mahuliena, zlatá panna

Kráľovstvo v rozprávke Mahuliena, zlatá panna je sužované zlým Zlatovladom, ktorý núti kráľa odovzdávať mu všetko zlato naryžované z rieky. Ak by tak neurobil, postihne ho krutý trest. Svojich obyvateľov musí poslať do otroctva k hroznému Zlatovladovi. O tomto kráľovstve sa dozvedá mladý princ. Pri ničení tavných pecí náhodou narazí na sošku krásnej dievčiny. Tajná sila Zlatovlada je ukrytá práve v Mahuliene.

Rgsrg.jpg
Kino Klap

Princ sa rozhodne Mahulienu nájsť a na ceste ho sprevádza jeho služobník Ján. Dlhá cesta vyústi až pred Zlatovladov hrad, kde nebezpečenstvo číha doslova na každom rohu. Ján so sebou nesie i tajomstvo v podobe zázračnej kráľovskej krouny, ktorá varuje toho, kto si ju nasadí. Sluha je pod hrozbou, že skamenie, nútený toto tajomstvo uchovať a neprezradiť. Podarí sa mu vysvetliť jeho zvláštne chovanie samotnému princovi?

Kráľ Drozdia brada

Zvedavosť mladého kráľa vzbudí Jána pritiahne príbeh kočovnej hereckej spoločnosti o zlej a bezcitnej princezne Anne. Mladý kráľ sa rozhodne kočovať spolu s hercami až do zeme kráľa Matúša. S ich pomocou sa pokúsi zmeniť k lepšiemu neposlušnú princeznú.

Grrahr.jpg
Kino Klap

V momente, kedy sa princ Jan jednej noci vláme do hradu a uvidí krásnu princeznú, požiada ju o ruku. Princezná odmietne s oddôvodnením, že sa radšej vydá za samotného žobráka než jeho, v čom jej otec vyhovie. Princezná sa chtiac nechtiac musí vydať za žobráka v roztrhaných handrách a znetvorenou tvárou. Žobrákovi sa princeznú podariť zmeniť na obetavú a pracujúcu ženu. Napokon vysvitne, že chudákom nie je nik iný než mladý princ Ján.

Partneri:

Filmová a televízna fakulta VŠMU
Svoradova 2
813 01 Bratislava, SR

Viac informácií o FTF VŠMU nájdete na webovej stránke:

http://ftf.vsmu.sk/

Viac informácií o Kine Klap nájdete na našej webovej stránke:

http://www.kinoklap.sk/

Alebo sociálnych sieťach: Kino KLAP

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X