Rusovskému kaštieľu nesvitá na lepšie časy ani vďaka petícii, mestská časť neskrýva sklamanie

Rusovský kaštieľ
Foto: Google maps

Petíciu za záchranu krásneho kaštieľa v Rusovciach podpísalo viac ako 5-tisíc ľudí, no nepomohlo ani to.

Pri návšteve Rusoviec si každý všimne jeho dominantu – Rusovský kaštieľ spolu s rozľahlým parkom. Na kaštieli sa podpísal zub času a jeho brány sú pre verejnosť zatvorené. Sprístupnený je iba park.

Správcom kaštieľa je Úrad vlády SR, ktorému mestská časť doručila pred časom petíciu. Cieľom ľudí bolo prostredníctvom petície opätovne poukázať na havarijný stav kaštieľa spolu s parkom, čo spôsobili dlhodobo zanedbaná údržba a starostlivosť. Petíciu podporilo viac ako 5-tisíc ľudí.

Mestská časť však ostala z reakcie správcu sklamaná. Ako konštatuje samospráva na sociálnej sieti, oficiálnu odpoveď síce dostala, ale Úrad vlády SR nijako neriešil petíciu za záchranu majetku.

Správca uviedol, že osud kaštieľa mu nie je ľahostajný a má sa za to, že zo svojej úrovne vykonáva všetky potrebné úkony, ktoré vedú k jeho záchrane. Záujmom Úradu vlády SR je zrekonštruovať tento historicky výnimočný areál čo najskôr a každoročne sú na jeho údržbu vynakladané desaťtisíce eur.

„Je nám nesmierne ľúto, že riešenie dlhoročného problému s kaštieľom, ktorý trápi každého Rusovčana a ktorého osud nie je ľahostajný ani mnohým ľudom naprieč Slovenskom, sa tak pod rúškom oficiálnych vyhlásení zas a znova odkladá,“ tvrdí samospráva.

Písomné pramene spomínajú Rusovský kaštieľ už v 13. storočí. Bol v rukách mnohých majiteľov a najväčší rozmach zažil s príchodom rodu Zichyovcov. Za ich panovania získal kaštieľ svoj súčasný vzhľad. Gróf Henckel zriadil v panstve žrebčín, ktorý bol svojho času jedným z najslávnejších v strednej Európe. Rozšíril sa taktiež park. Počas prvej svetovej vojny bol v priestoroch kaštieľa lazaret. Klincom do rakvy kaštieľa bola druhá svetová vojna, kedy ho obsadili Nemci a neskôr sovietske vojská. Momentálne patrí Úradu vlády SR.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk