Ružinov diskriminuje škôlkárov, tvrdí Slovenské národné stredisko pre ľudské práva

Img_0378.jpg
Súkromná tvorivá materská škôlka Talentovo

Mestská časť sa odvoláva na prokuratúru, ktorá tvrdí, že preferovanie detí s trvalým pobytom pri prijímaní do škôlok diskriminačné nie je.

Ružinov diskriminuje deti bez trvalého pobytu v Ružinove pri prijímaní do materských škôl, tvrdí Slovenské národné stredisko pre ľudské práva (SNSĽP). Podľa nich sa mestská časť nesprávne inšpirovala Petržalkou pri nastavovaní nerovnakých poplatkov za prijatie dieťaťa do materskej školy mimo miesta trvalého bydliska. Ružinov sa odvoláva na prokuratúru, podľa ktorej preferovanie detí s trvalým pobytom pri prijímaní do škôlok diskriminačné nie je.

Mestská časť Ružinov vo svojom všeobecne záväznom nariadení znevýhodnila prijatie dieťaťa do škôlky, keď ho de facto podmienila trvalým pobytom tohto dieťaťa alebo jeho rodičov. Prijatím tohto všeobecne záväzného nariadenia teda Ružinov diskriminuje a znevýhodňuje deti pri prijímaní do materských škôl,“ uviedlo SNSĽP.

Nerovnaké podmienky

Stredisko podľa svojich slov vydalo 16. augusta odborné stanovisko „vo veci nastavovania nerovnakých poplatkov za prijatie dieťaťa do materskej školy mimo miesta trvalého pobytu“.  SNSĽP informovalo s tým, že nerovnaké poplatky zaviedla aj bratislavská Petržalka, pričom Stredisko podmienky Petržalky na prijatie detí do škôlok preskúmalo a nepovažovalo ich za diskriminačné.

Tieto zistenia SNSĽP a kancelárie ombudsmanky publikovali aj v médiách, čo podľa slov Strediska mohlo „verejnosť uviesť do omylu, že materské školy si môžu ľubovoľne nastaviť podmienky prijatia, ak sledujú legitímny cieľ“. Podľa nich však v niektorých prípadoch môže mať určovanie nerovnakých podmienok pre prijatie do škôlok diskriminačný nádych.

Stanovisko prokuratúry

Stredisko rešpektuje rozhodnutie mestských častí určiť nerovnaké podmienky pre deti, ktorých rodičia neodvádzajú miestne dane v mieste, v ktorom dieťa navštevuje škôlku. Je však dôležité, aby zriaďovatelia zvolili taký spôsob zvýhodňovania, ktorý disproporčne nezamedzuje deťom v prístupe k vzdelávaniu. Aj napriek tomu, že účel takéhoto postupu mestských častí sleduje legitímny cieľ, nie je možné generalizovať nastavovanie nerovnakých podmienok ako nediskriminačné, a preto predmetná situácia v mestskej časti Bratislava – Ružinov predstavuje porušenie zásady rovného zaobchádzania,“ vyhlásila výkonná riaditeľka SNSĽP Katarína Szabová.

Obce majú k dispozícii stanovisko prokuratúry, ktoré hovorí o tom, že preferovanie detí s trvalým pobytom nie je diskriminačné,“ uviedol pre agentúru SITA starosta Ružinova Martin Chren. Podľa jeho slov mestská časť zaviedla transparentné kritériá prijímania detí, kde trvalý pobyt je iba jedným z faktorov.

Paradoxná situácia

Aj výsledky prijímania detí z tohto roka dokázali, že trvalý pobyt je výhodou pri prijímaní detí do škôlky v Ružinove, ale nie nutnou podmienkou, ako nesprávne tvrdí Stredisko, keďže približne 5 percent prijatých detí nemalo trvalý pobyt na území mestskej časti,“ vysvetlil Chren.

Je navyše veľmi paradoxné, že Stredisko svojim nezáväzným stanoviskom de facto podporilo situáciu z minulosti, keď neexistencia transparentných pravidiel a čisto subjektívne rozhodovanie umožňovali úplnú diskrimináciu na základe nielen trvalého pobytu, ale napríklad aj národnosti či farby pleti,“ dodal na záver v reakcii Chren.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk