Ružinov začal stavebné konanie vo veci sanácie skládky vo Vrakuni

Vrakuňská skládka - Ministerstvo životného prostredia
Foto: archív, SITA/Branislav Bibel

Stavebné povolenie by malo byť vydané v priebehu niekoľkých mesiacov.

Stavebný úrad v Bratislavskom Ružinove začal stavebné konanie vo veci sanácie skládky vo Vrakuni. Pre agentúru SITA to potvrdila riaditeľka komunikačného oddelenia miestneho úradu Tatiana Tóthová. „Stavebný úrad začal stavebné konanie,“ uviedla Tóthová.

Ak by všetko išlo ideálne, stavebné povolenie by sme mohli vydať o pár týždňov. Keďže však opäť očakávame odvolania, hlavne zo strany majiteľov pozemkov, ktorí žiadajú od štátu vyššie finančné kompenzácie, konanie sa zrejme predĺži na mesiace. Na úrade sanáciu skládky považujeme za otázku maximálneho verejného záujmu, a viem sľúbiť, že tak k nej budeme aj pristupovať,“ uviedol starosta Ružinova Martin Chren na sociálnej sieti.

Na rozdiel od Vrakunčanov majú Ružinovčania veľké šťastie, že podzemné vody prúdia opačným smerom a obyvateľom našej mestskej časti nehrozia dnes veľké riziká. Význam tohto projektu však ďaleko prekračuje hranice našej štvrte, ba dokonca aj celého mesta,“ doplnil Chren.

Ďalšie fázy sanácie

Po skončení stavebného konania sa prikročí k ďalším fázam sanácie. Bude použitá metóda enkapsulácie, ktorou sa obsah skládky zaizoluje od okolitého prostredia. Vybuduje sa podzemná tesniaca stena a nepriepustné prekrytie povrchu skládky. Súčasťou sanácie bude aj čerpanie a čistenie kontaminovaných podzemných vôd v okolí skládky. Dané riešenie navrhovali a posudzovali odborníci, pričom sa rovnaká metóda využíva vo svete bežne.

Skládka vo Vrakuni vznikla medzi rokmi 1966 až 1979, keď do Mlynského ramena Malého Dunaja ukladali odpady z Chemických závodov Juraja Dimitrova v Bratislave. Za skládku prevzalo koncom roka 2016 zodpovednosť Ministerstvo životného prostredia SR. Vysúťažená cena za projekt je 30-miliónov eur bez DPH a envirorezort bude využívať prostriedky z európskych fondov. Životnosť procesu je 30 – 50 rokov.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk