Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Cvernovka vizualizacia yit 7.jpg
Foto: ilustračné, finweb.hnonline.sk

Ružinovský stavebný úrad vydá stavebné povolenie pre projekt Nová Cvernovka

Podľa starostu Ružinova má stavebný úrad zviazané ruky, ak by povolenie nevydali, čelili by žalobám.

Stavebný úrad v Ružinove sa chystá vydať stavebné povolenie pre „najmenej vhodný projekt, ktorý v Ružinove vznikne,“ vyjadril svoj postoj starosta mestskej časti Martin Chren na sociálnej sieti.

Ide o projekt Nová Cvernovka – Century Residence, čo bude znamenať podľa Chrena „brutálne zahustenie Jégého aleje“, kde majú vďaka projektu pribudnúť štyri veľké domy. Jeden má mať vyše 30 poschodí, druhý do 30 poschodí a zvyšné dve budovy budú osemposchodové. Rovnako aj na Ružovom hrade na Miletičovej ulici majú pribudnúť dve poschodia.

Napriek starostovmu odporu voči tejto výstavbe s ňou podľa jeho slov ružinovský stavebný úrad nemôže nič urobiť. Keby stavebné povolenie nevydal, pôjde o porušenie zákona a mestská časť by mohla čeliť žalobám a prísť tak o milióny eur.

Povolenia majú

Táto stavba má právoplatné záväzné stanovisko hlavného mesta z roku 2006 od Andreja Ďurkovského a právoplatné územné rozhodnutie ešte z roku 2007 od bývalého starostu Slavomíra Drozda,“ napísal Chren.

Ani z dôvodu zmeneného územného plánu sa podľa zákona nedá na tomto rozhodnutí nič zmeniť, a to ani napriek tomu, že tieto budovy by už nespĺňali žiadne podmienky, keby sa mali povoľovať dnes a nie pred 12 rokmi. „Dnes už má tento projekt šesť rôznych čiastkových povolení,“ vysvetlil Chren.

Neviem s tým nič urobiť, hoci som sa už skoro dva roky snažil, ešte ako bežný občan,“ vyjadril sa starosta s tým, že sa spoliehal na zakročenie úradov, ale ani Krajský pamiatkový úrad nenamietal voči nadstavbe Ružového hradu a dvakrát s tým súhlasil. Bratislavský magistrát ako orgán zodpovedný za územné plánovanie sa nevyjadril, čo podľa zákona znamená súhlas s projektom.

Námietky zamietnuté

Ministerstvo životného prostredia všetky naše námietky zamietlo, rovnako ako odvolania a rozhodnutím ministra určilo, že stavba je v poriadku a napriek zmenám ju posudzovať netreba,“ vysvetlil Chren s tým, že projekt má teda všetky povolenia, ktoré potrebuje.

Jedinou šancou, ako ho aspoň oddialiť v súlade so zákonom, by bolo preukázať, že zmeny ktoré developer urobil, nie sú v súlade s platným a nezrušiteľným územným rozhodnutím a že ho teda musí získať nanovo,“ uviedol Chren a dodal, že to sa mu preukázať nepodarilo.

Budovy sú síce mierne zmenené, ale dodržujú všetky maximálne rozmery povolené ešte v roku 2007,“ doplnil. Zmeny totiž viedli skôr k zmenšeniu stavby, pôvodne mali byť rozmery zastavanej plochy vyše 10-tisíc metrov štvorcových, po novom je to takmer deväťtisíc. Naopak, počet parkovacích miest zvýšili zo 616 na 697.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X