S Erikom Štefanovičom o bytovej výstavbe podľa viedenského vzoru

Traviatagasse 4®hertha_hurnaus.jpg
Foto: Delta

BRATISLAVA 13. mája (BratislavaDeň.sk) – Viedeň pravidelne obsadzuje prvé priečky v rebríčkoch kvality života. Stala sa v Európe najžiadanejšou adresou. „V sociálne dostupných bytoch žije vo Viedni približne 57% percent viedenskej populácie“ uviedol na úvod rozhovoru Erik Štefanovič, konateľ DELTA Slovensko a DELTA Česká republika.

Vďaka tomu sa susedná Česká republika chce nechať inšpirovať bytovú politikou Viedne. Magistrát mesta Prahy v priebehu februára tohto roka odsúhlasil zmluvu o vzájomnej spolupráci s Viedňou a rád by sa inšpiroval úspechom hlavného mesta našich rakúskych susedov. Výmena skúseností a vzájomná pomoc sa má týkať najrôznejších oblastí. Témou, ktorá Prahu aktuálne najviac trápi, a Viedeň naopak v tejto oblasti sa svojou stratégiou vyniká, je téma nastavenia bytovej politiky a cenovo dostupného bývania. „Verím, že inšpiratívne môžu byť pre Prahu, ale aj pre Bratislavu, aj ďalšie oblasti ako je proces zaobchádzania s verejnými priestormi a občianskou vybavenosťou, princíp zaobchádzania so zelenými plochami v meste alebo fungovanie odpadového hospodárstva“, povedal ďalej Štefanovič.

Erik Štefanovič, konateľ spoločnosti DELTA Slovensko potvrdzuje, že aktuálne bytové projekty vznikajúce vo Viedni rozhodne nie sú príkladom nejakej núdzovej zástavby. Nová bytová výstavba má premyslené koncepty a charakterizujú ju vnútrobloky s kvalitne navrhnutým verejným priestorom. Nové bytové komplexy sú vybavené dostatkom škôlok, detských hracích zón, ihrísk, spoločenských a relaxačných priestorov, klubovní, knižníc, obchodov a verejných prevádzok.

Delta Projektconsult GmbH
Erik Štefanovič. Foto: Delta

Dostatok kvalitného bývania za rozumnú cenu

„Viac ako polovica Viedenčanov žije v sociálne dostupných bytoch, je to približne 57%. Ďalších približne 31% nájomníkov žije v obecných bytoch. Vďaka týmto dátam je mesto Viedeň najväčším vlastníkom nehnuteľností v Európe. Ďalších približne 26% žije v dotovanom družstevnom byte. Vedenie rýchlo sa rozvíjajúcej Viedne si veľmi účinne a nekompromisne poradilo aj s cenovými špekuláciami. Podľa jeho rozhodnutia nesmie nájom v dvoch tretinách novo postavených domov presiahnuť 8 eur za meter štvorcový. To je maximum. Štátne regulované nájomné platí v obecných budovách aj v družstvách, takže priemerní Viedenčania platia len skromných 6-8 eur za meter štvorcový, a to vrátane prevádzkových nákladov. Podľa dostupných informácií Viedenčania teda platia približne  500-600 eur za priemerný byt o rozlohe 80 metrov štvorcových, čo je cirka o 150 eur menej ako za prenájom takéhoto bytu v Bratislave.

Rozmanitosť sociálnych i vekových vrstiev, viac spoločenského priestoru

Rozmanitosť obyvateľov z najrôznejších hľadísk je ďalší dôležitý aspekt, ktorý mesto Viedeň v bytovej politike zohľadňuje. Cieľom je predísť vzniku vylúčených oblastí tzv. ghett. V konceptoch bytových domov, na ktorých DELTA pracovala, je cítiť, že apartmány sa nepatrne zmenšujú. Priemerné veľkosti bytov sa pohybujú medzi 60-80 metrov štvorcových, ale naopak bežné priestory pre celú komunitu obyvateľov ako sú kočikárne, spoločné zelené terasy či strechy, ihrisko, klubovne či vnútrobloky medzi domami určené k odpočinku sa zväčšujú. Tieto priestory sú k dispozícii celému domu spoločne a obvykle je stanovený spoločný správca, ktorý sa stará o kvalitu spoločných priestorov v dome. Koncepty bytových domov, ktoré sme navrhovali napríklad v rámci projektu Traviatagasse, bytový dom Althan Park či Schichtgründe majú niektoré črty spoločné. Ponúkajú flexibilitu v dizajne a tiež variabilitu priestoru pri rozdeľovaní veľkostí bytov vo fáze plánovania, vrátane možnosti budúcej rozšíriteľnosti po celý životný cyklus. Teda nielen ekonomická a ekologická, ale aj sociálna udržateľnosť je pre mesto Viedeň v centre záujmu.

„Sme pripravení koncepty bytových domov z Viedne preniesť aj na Slovensko.“

Ukážkový projekt viacgeneračného bývania, nová štvrť na predmestí Viedne v Aspern

Ako dobrý príklad sociálne udržateľného bývania môže byť rozsiahly projekt „Dom pre život„, ktorý spustila Viedeň v roku 2013 a na ktorom sme sa ako DELTA podieľali v úlohe generálneho projektanta a architekta, pokračuje Štefanovič. Vďaka tejto úlohe sme boli dostatočne blízko ku všetkému dianiu okolo a je nutné povedať, že tu rastie priamo ukážkové mesto budúcnosti, založené na koncepte chytrého mesta, ktoré umožňuje pohodlné a príjemné bývanie za rozumnú cenu. Tento koncept viacgeneračného bývania vytvára prostredie určitej solidarity založené na širšom základe a spolupráca medzi miestnou komunitou. Typické sú situácie, kedy študenti pomáhajú seniorom s nákupmi, rodičia sa navzájom podporujú v starostlivosti o deti atď. Vytvára sa atmosféra porozumenia a tiež tolerancie a rešpekt jednotlivých generácií k sebe navzájom. Je treba povedať, že úspech tohto projektu stojí nielen na modernej architektúre a premyslenom koncepte, ale aj na správnom rozhodnutí mesta zainvestovať prostriedky do infraštruktúry. Na základe týchto rozmanitých skúseností sme vytvorili aj vlastný model pre koncept viacgeneračného bývania tzv. Vienna Village, ktorý spája kvalitu života na dedine spolu s mestom.

Príklad bytového projektu z Viedne, kde bola DELTA takisto v úlohe architekta a generálneho projektanta, nájdete v nasledujúcom videu: https://www.delta.at/sk/hlavna-stranka/delta-v-ulohe-generalneho-projektanta-rezidencneho-byvania-traviatagasse/

Informačný servis

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk