S financovaním kúpeľov Grössling pomôže mestu štátny investičný fond

Obnova legendarne kupele grossling 1.jpg

Celková výška investície na rekonštrukciu kúpeľov sa odhaduje na 15 miliónov eur bez DPH.

S financovaním kúpeľov Grössling pomôže Bratislave štátny investičný fond Slovak Investment Holding (SIH).

Aby mesto mohlo peniaze od fondu získať, založilo obchodnú spoločnosť. Ďalším zdrojom financovania projektu bude bankový úver.

Štátny investičný fond SIH poskytne 4,1 milióna eur do základného imania novozaloženej mestskej obchodnej spoločnosti, ktorej predmetom činnosti bude revitalizácia a následná prevádzka mestských kúpeľov Grössling a mestskej knižnice,“ uviedla Annamária Ondrejková z Metropolitného inštitútu Bratislavy (MIB). Vklad mesta do základného imania spoločnosti je 850-tisíc eur.

Výška investície

Vďaka investícii od SIH sa zníži potreba projektového financovania pre mesto a súčasne sa tým umožní získať bankový úver na zvyšných 10 miliónov eur, nakoľko sa zvýšia vlastné zdroje projektu,“ vysvetlila Ondrejková.

Celková výška investície na rekonštrukciu kúpeľov sa odhaduje na 15 miliónov eur bez DPH, z čoho jeden milión eur predstavuje náklad na obstaranie projektovej dokumentácie a zabezpečenie autorského dozoru a 14 miliónov eur bude samotná realizácia.

Finančne udržateľný model

Projekt znovuobnovenia Kúpeľov Grössling je výnimočný aj v tom, že sme dokázali vytvoriť finančne udržateľný model, ktorý je oddelený od rozpočtu hlavného mesta. Pri spolufinancovaní mesta, externého partnera a banky pri odhadovanej dennej návštevnosti 550 ľudí by mala byť prevádzka kúpeľov finančne samostatná,“ skonštatoval riaditeľ MIB Ján Mazúr.

Súčasťou finančného modelu je postupné splácanie úveru banke a tiež tvorba rezervy, ktorou sa budú hradiť reinvestície nevyhnutné po dobu 15 rokov.

Postupná obnova

Kúpele Grössling sú jednou z posledných neobnovených národných kultúrnych pamiatok v centre Bratislavy. Rekonštrukcia je naplánovaná od roku 2021 do roku 2026.

Tento rok sme obnovili komín, pri ktorom sme použili pôvodné tehly. Tiež sa začnú väčšie búracie a rekonštrukčné práce, odstránia sa dve stavby vo dvore na Kúpeľnej ulici,“ poznamenal projektový koordinátor pre obnovu kúpeľov Gábor Bindics.

Architektonická štúdia

V budove na rohu Medenej a Kúpeľnej ulice odstránia nenosné konštrukcie, ktoré pribudli v posledných desaťročiach a nemajú architektonickú hodnotu.

V lete by mala byť dokončená podrobná architektonická štúdia, na ktorú budú nadväzovať ďalšie stupne projektovej dokumentácie, ktoré sú východiskom pre komplexnú rekonštrukciu,“ dodal Binidics.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk