S Kostolom klarisiek je pretkaná stará povesť, hovorí o nešťastnej láske rytiera ku krásnej mníške

Kostol klarisiek
Foto: Google maps, Gettyimages - koláž Bratislavadeň

Tento kostol si vyslúžil prezývku rajský dvor. Uhádnete, ktorá jeho časť je dodnes považovaná za najhodnotnejšiu?

Hádam každý obyvateľ hlavného mesta prešiel aspoň raz popri Kostole Povýšenia svätého Kríža a kláštore klarisiek, ktorý sa nachádza v centre mesta. V súčasnosti v stavbe sídli Univerzitná knižnica v Bratislave.

Ak ste fanúšikom povestí, pohodlne sa usaďte. Dnes sa ponoríme do čias, kedy kostol ešte obývala ženská rehoľa svätej Kláry. Rehoľa vznikla na začiatku 13. storočia.

Zamilovaný rytier

Kráľ Ondrej III. dal postaviť klariskám majestátny kostol s dvorom zdobeným oblúkmi a kvetmi. Kostol niesol prezývku rajský dvor. Medzi klariskami by ste nenašli žiadne chudobné dievčatá z ulice. Členky rehole pochádzali zo šľachtických rodín, ktoré boli zvyknuté na pohodlie a pokoj.

Klariskám nedala spávať krásna veža kostola mníchov rehole sv. Františka. Kostol ženskej rehole totiž žiadnu vežu nemal, no všetko sa zmenilo v roku 1400. O vzniku veže koluje povesť, v ktorej zohráva hlavnú úlohu rytier Kristián a jeho nešťastná láska.

Srdce rytiera si získala sestra Matilda. Keďže krásna klariska ešte nezložila rehoľný sľub, rytier zašiel za abatišou kláštora a bol rozhodnutý spraviť čokoľvek, len aby svoju milú získal.

Výstavba veže

Abatiša nechcela dať rytierovi Matildu zadarmo a zadala si podmienku: ak Kristián postaví na ich kostole vežu, ktorá prekoná originaliou a krásou vežu mníchov, prihovorí sa za rytiera u sestry Matildy.

Rytier sa pustil s odhodlaním do práce a čoskoro začala v západnom rohu kostolnej lode vyrastať skutočne veža. Vežu si všimla aj sestra Matilda a vždy radostne čakala, či ju rytier úctivo pozdraví, ako to robieval, keď bol v jej blízkosti.

Abatiša však Matilde oznámila, že ju po zložení rehoľného sľubu preložia do iného kostola, pretože v tomto je jej duša vystavená veľkému pokušeniu. Dokončená veža bola originálna a všetci ju obdivovali. Keď sa rytier hlásil u abatiše, povedala mu, že Matilda nechce opustiť kostol.

Kristián požiadal aspoň o osobné stretnutie s klariskou, no nevyhoveli mu. Matilde po zložení sľubu zmenili aj meno a už bola v inom kostole. Napokon sa mladý muž so sklamaním a zlomeným srdcom pobral preč.

Kostol klarisiek
Veža kostola. Foto: Google maps

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk