S parkovacími domami v Bratislave sa roztrhlo vrece. Dostane ich 7 mestských častí, pozrite si vizualizácie

Parkovacie domy v Bratislave
Foto: paas.sk - koláž Bratislavadeň

Nové parkovacie domy majú uľahčiť život rezidentom s autami.

Parkovanie je jedným z problémov, ktorému čelí Bratislava roky. Počet obyvateľov je v hlavnom meste každý rok vyšší, s čím sa spája aj hustejšia premávka či ťažšie parkovanie na sídliskách.

Redizajn priestoru

Mesto sa rozhodlo spustiť parkovaciu politiku, v rámci ktorej je pripravený redizajn verejného priestoru. Zahŕňa úpravu parkovacích zón, samotných miest na parkovanie, nové dopravné značenie či budovanie parkovacích domov.

Stavby uprostred sídlisk, ktoré budú určené pre rezidentov, sa vybudujú na miestach s dlhodobým nedostatkom parkovacích miest.

Symbolický poplatok

Výstavba parkovacích domov sa musí riadiť istými pravidlami. Mesto chce, aby čo najmenej zasahovali do zelene a boli v dostatočnej vzdialenosti od bytoviek.

Zároveň budú pridanou hodnotou pre životné a spoločenské prostredie. Na vizualizáciách môžeme vidieť, že parkovacie domy majú zelenú strechu, fasáda je obložená drevom. Steny sú premenené napríklad na lezeckú stenu či sú na nich umiestnené basketbalové koše.

Parkovacie domy budú určené pre rezidentov s trvalým pobytom v danej lokalite. Na základe rezidentskej karty si za parkovanie priplatia symbolické 1 euro na rok.

Parkovací dom v Novom Meste

Vnútroblok Račianska – Šancová – Kominárska patrí medzi oblasti, kde je zaparkovať veľký problém. K dispozícii je jedno oficiálne parkovisko pre pár áut pred škôlkou.

Ďalšie autá parkujú pri Filiálke, pozemok však vlastnia Železnice Slovenskej republiky a v súčasnosti je tam zákaz vjazdu. Parkovací dom by mohol vyrásť na mieste, kde sa nachádza betónové ihrisko.

Parkovacie domy v Bratislave
Parkovací dom Unitas. Foto: paas.sk

Parkovací dom v Lamači

Problematická je Studenohorská ulica najmä v nočných hodinách, kedy je mnoho ľudí žijúcich v lokalite doma. V niektorých častiach ulice je zaplnenosť áut až nadpriemerná.

Parkovací dom by mohol pribudnúť na mieste bývalého areálu zberných surovín. V súčasnosti je na danom mieste 55 parkovacích miest, prestavba by však priniesla 99 miest.

Parkovacie domy v Bratislave
Parkovací dom na Studenohorskej ulici. Foto: paas.sk

Parkovací dom v Petržalke

Petržalka je najväčšia mestská časť Bratislavy. Mapovanie parkovania v zóne Dvory ukazuje, že obsadenosť parkoviska prekračuje v noci povolenú kapacitu parkovísk.

Nová stavba by priniesla 173 parkovacích miest na jednom polozapustenom a dvoch nadzemných podlažiach. V pláne je v blízkosti vysadiť komunitnú záhradu či stromy.

Parkovacie domy v Bratislave
Parkovací dom na Wolkrovej ulici. Foto: paas.sk

Parkovací dom v Dúbravke

Prieskum ukázal, že na Saratovskej ulici je cez deň obsadenosť miesta na 2/3, v noci je parkovisko úplne zaplnené a rovnako aj susedné ulice.

Po novom by miestni obyvatelia mohli získať 202 parkovacích miest s dvomi nadzemnými podlažiami so stupňovitou výškou. Kapacitne by bol tento parkovací dom o niečo menší, aby sa na mieste mohla zachovať zeleň.

Parkovacie domy v Bratislave
Parkovací dom na Saratovskej ulici. Foto: paas.sk

Parkovací dom v Karlovej Vsi

Na Dlhých Dieloch v Karlovej Vsi je taktiež problém s parkovaním na dennom poriadku. Parkovací dom by mohol pribudnúť na asfaltovej ploche, ktorá slúži ako parkovisko.

Do lokality tak pribudne 186 parkovacích miest na jednom podzemnom a dvoch nadzemných podlažiach. Vyhradia sa aj miesta pre ZŤP.

Parkovacie domy v Bratislave
Parkovací dom na Veternicovej ulici. Foto: paas.sk

Parkovací dom v Rači

Hoci sa na Závadskej ulici nachádza niekoľko parkovacích plôch so 75 parkovacími miestami, nie sú postačujúce. Počas dňa využívajú miesto Pezinčania ako záchytné parkovisko, odstavia tu autá a idú do práce električkou.

Svah by umožnil obojsmerné parkovanie. Nebudú chýbať vyhradené miesta pre ZŤP, kamerový systém či stanice pre nabíjanie elektromobilov.

Parkovacie domy v Bratislave
Parkovací dom na Závadskej ulici. Foto: paas.sk

Parkovací dom vo Vrakuni

V okolí Bebravskej ulice je aj zdravotné stredisko, za ktorým sa nachádzajú ďalšie parkovacie miesta. Pri ceste sa nachádza cez 100 parkovacích miest.

Parkovací dom ponúkne 193 parkovacích miest na jednom podzemnom a dvoch nadzemných podlažiach. Okrem rozšírenia miest pre autá by sa znížila dynamika dopravy v lokalite. Priestor ožije aj revitalizáciou blízkeho parku.

Parkovacie domy v Bratislave
Parkovací dom na Bebravskej ulici. Foto: paas.sk

Ako vnímate výstavbu parkovacích domov v Bratislave?

Táto anketa už bola ukončená
63%
24%
13%

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk