S príchodom jari začala aj kliešťová sezóna. Chráňte seba aj svojich blízkych

Kliešť

Odborníci varujú pred zvýšeným počtom prípadov kliešťovej encefalitídy.

Úrad Verejného zdravotníctva upozorňuje na výskyt kliešťov na území celého Slovenska. Ročne sa zaznamená 90 až 160 prípadov kliešťovej encefalitídy.

A v posledných rokoch sa výrazne zvýšil počet týchto prípadov. Príčinou môžu byť práve klimatické zmeny a globálne otepľovanie. 

Ako odstrániť kliešťa?

Pri vyberaní kliešťa je vhodné použiť navlhčený vatový tampón alebo špeciálnu pinzetu. „Kliešťa je pri odstraňovaní potrebné kývať zo strany na stranu. Pri použití mydla sa však môže kliešť udusiť, čím uvoľňuje nebezpečné toxíny a zvyšuje tak riziko prenosu infekcie,“ upozorňuje farmaceutka Jana Varsová. 

Lekára by ste mali vyhľadať, ak spozorujete výrazné červené fľaky s tmavými okrajmi v okolí miesta uhryznutia. A taktiež ak zaznamenáte hnis, alergickú reakciu či príznaky pripomínajúce chrípku. 

Ako sa chrániť?

Prevencia je v tomto prípade dôležitá. Chrániť sa môžete rôznymi repelentmi, vhodným oblečením so svetlými farbami a hladkým povrchom či esenciálnymi olejmi, ktoré sú pre kliešťov odpudzujúce.

Pomôcť si môžete aj vitamínom B, ktorý kliešťom jednoducho nevonia a navyše posilňuje imunitu. Avšak spoľahlivú ochranu predstavuje vakcinácia, najmä pre ľudí, ktorí trávia veľa času v prírode.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk