Kliešte sú aktívne od začiatku jari až do konca jesene.
Jeseň láka na zber hríbov v lesoch, športovanie v exteriéri či prechádzky po vonku s domácimi miláčikmi. Ak sa často pohybujete v lesoch a na lúkach, dajte si pozor na kliešte. Ich sezóna zďaleka nekončí.
Striehnu v tráve
Podľa odborníkov kliešť na svoje obete striehne s natiahnutými prednými nožičkami v tráve či steblách. Povery, že skáču zo stromov, nie sú pravdivé.
Kliešť dokáže pomocou Hallerovho orgánu rozoznať, kedy sa blíži potenciálny hostiteľ. Skočia na prvú obeť, ktorá prejde okolo a môže to byť lesná srnka, vták či človek.
Kliesť sa najlepšie „zachytí“ na oblečení, ktoré je chlpaté a má drsnejší povrch. Naopak, na hladkom povrchu oblečenia sa neudrží a skĺzne dole.
Najatraktívnejšie miesta pre kliešťa
Ak sa kliešť prichytí, začne putovať po tele a hľadať vhodné miesto, na ktoré sa prisaje. Samček meria 2 milimetre a samička až 10 milimetrov. Kliešť sajúci krv vie mnohonásobne zväčšiť svoju veľkosť.
Pre kliešťa sú atraktívne prekrvené miesta s tenkou pokožkou. Po prechádzke z lesa alebo lúky si skontrolujte najmä oblasti slabín, podpazušie, pokožku za ušami, podkolenné jamky a hlavu.
Vytiahnutie kliešťa
Našli ste si na pokožke kliešťa? Nie je to dôvod na paniku. Správnou technikou ho môžete dostať z tela ľahko von.
Prisatého kliešťa nenatierajte olejom ani krémom, pretože sa môže začať dusiť a nadmerne sliniť. Zvyšuje sa tým riziko prenosu patogénov do kože a s tým aj riziko závažnej infekcie.
Na jeho odstránenie postačí pinzeta. Kliešťa vyťahujte pomaly, kolmo nahor a bez točenia. Môžete použiť kývavé pohyby zo strany na stranu. Dôležité je dávať pozor, aby sa kliešť nepoškodil či nerozmliaždil a treba ho vybrať celého aj s hlavičkou. Ranku môžete ošetriť prípravkom s obsahom alkoholu.