Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
bezdomovci
SITA
10. mája 2016 Nezaradené od BratislavaDen.skSITA, © SITA 2016

S upratovaním ulíc v Dúbravke pomáhajú aj ľudia bez domova

Mestská časť uzavrela spoluprácu s neziskovou organizáciou Depaul Slovensko, ktorá prevádzkuje nízkoprahovú nocľaháreň na Ivanskej ceste v Bratislave. Na pracovné brigády v Dúbravke bude chodiť pravidelne 10 až 12 klientov nocľahárne, ktorí budú zbierať odpadky či pomáhať pri skrášľovaní Dúbravky. Projekt potrvá v mestskej časti do konca septembra.

S upratovaním v Dúbravke už ľudia bez domova začali, dnes čistia obrubníky od Štepnej smerom k ulici Pri kríži. Mesačne by mali ľudia bez domova v Dúbravke odpracovať približne 400 hodín, prácu im bude podľa aktuálnych potrieb a počasia prideľovať mestská časť. Ľudí na brigádu vyberie organizácia Depaul Slovensko spomedzi klientov nízkoprahovej nocľahárne na Ivanskej ceste, ktorá bude brigádnikov aj koordinovať a na nich dohliadať.

Mestská časť sa postará o náplň práce a pre každého zapojeného klienta nocľahárne, ktorý odpracuje aspoň päť hodín, zabezpečí gastrolístok a pitný režim. „Takouto formou chceme pomôcť hneď dvakrát, raz Dúbravke, aby bola čistejšia, a druhýkrát pri integrácii a získavaní pracovných návykov ľuďom bez domova,“ priblížil spoluprácu s neziskovou organizáciou starosta Dúbravky Martin Zaťovič.

Za hodinu práce každého klienta dostane organizácia Depaul Slovensko štyri eurá. Z nich má človek bez domova zabezpečené celotýždenné ubytovanie v nocľahárni, cestovné náklady, oblečenie, príspevok na stravu, sociálne poradenstvo a ďalšie výdavky spojené s riešením jeho situácie.

V organizácii Depaul Slovensko sa tešia spolupráci s mestskou časťou. Podľa riaditeľa Depaul Slovensko Juraja Baráta je dobré, že si mestské časti uvedomujú vážnosť situácie s ľuďmi bez domova a postupne preberajú zodpovednosť za riešenie týchto problémov. „Ľudia na ulici majú totiž iba malé šance získať zamestnanie a pri príležitostných brigádach hrozí riziko, že sa stanú obeťami ľudí, ktorí zneužívajú ich zlú situáciu,“ vysvetľuje Barát.

Práve preto je záujem o brigády organizované mestskými časťami. „Vďaka spolupráci s mestskými časťami budú môcť aj občania vidieť, že ľudia bez domova chcú pracovať a majú záujem o prostredie, v ktorom žijú,“ dodáva Barát.

V Bratislave žije na ulici viac ako 5 000 ľudí. Takéto spolupráce, akú uzavrela Dúbravka s organizáciou Depaul Slovensko, sú súčasťou projektu integrácie ľudí bez domova, v ktorom sa využíva pracovná terapia na vytvorenie pracovných príležitostí pre ľudí bez domova. Bezdomovci takto získavajú pracovné zručnosti a zvyšuje sa tak šanca na ich opätovné zaradenie do spoločnosti, uzavrela Marcinátová.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X