Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Sad Janka Kráľa plný kvetov a zelene.
Foto: ilustračné, www.google.sk
11. februára 2021 Zaujímavosti od BratislavaDen.skSITA Diskusia()

Sad Janka Kráľa bude bohatší o viac ako 20-tisíc kvetov, mesto opravilo aj 233 lavičiek

Mesto pripravuje veľkú obnovu parku, ktorý v novembri 2019 prebralo od mestskej časti Petržalka.

V bratislavskom Sade Janka Kráľa pribudne na jar viac ako 20-tisíc kvetov, opravilo sa aj 233 lavičiek. Magistrát informuje o zmenách v najväčšom mestskom parku v Bratislave na sociálnej sieti.

Na jar tu rozkvitnú snežienky, dymivky a napríklad aj botanické tulipány, ktoré sme zasadili na jeseň. Vysadili sme až 12-tisíc nových cibuľovín okolo zverokruhov a ďalších 12-tisíc kvetov na spestrenie popri chodníkoch. Na Tyršovom nábreží zas pribudne letničkový záhon,“ uviedol magistrát a dodal, že opravou prešlo aj 233 lavičiek a drevené časti zverokruhov.

Stromy v zlom stave

Veľa stromov v parku bolo vo veľmi zlom stave. „Aby boli stromy zdravšie a park pre všetkých bezpečný pustili sme sa do arboristických zásahov. A zasiahli sme už na viac ako 100 stromoch,“ vysvetlil ďalej magistrát a dodal, že odborné zásahy majú svoj systém a na základe inventarizácie drevín má každý strom určené arboristické ošetrenie.

Momentálne pracujeme na bezpečnostných rezoch popri všetkých chodníkoch,“ dodalo mesto, ktoré odstránilo aj 49 veľkých starých pňov.

Postarali sme sa aj o 40 inváznych drevín. Ide najmä o pajaseň a javorovec jaseňolistý, ktoré sme zo zákona o ochrane prírody a krajiny povinní odstraňovať, pretože sa rýchlo rozmnožujú a vytláčajú pôvodnú vegetáciu,“ doplnilo mesto.

Obnova Sadu

Mesto pripravuje veľkú obnovu Sadu Janka Kráľa, ktorý v novembri 2019 prebralo do svojej správy od mestskej časti Petržalka.

Máme už hotovú inventarizáciu drevín, geodetické zameranie a práve v týchto dňoch dokončujeme pamiatkový architektonicko-historický výskum,“ uviedlo mesto a dodalo, že výskum sa stane podkladom pre veľkú krajinno-architektonickú súťaž, ktorá bude vyhlásená tento rok.

Na základe nej bude nasledovať v roku 2022 vypracovávanie projektovej dokumentácie a následne realizácia. Celkové náklady na obnovu parku vrátane súťaže vychádzajú predbežne na viac ako jeden milión eur.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X