Sad Janka Kráľa bude bohatší o viac ako 20-tisíc kvetov, mesto opravilo aj 233 lavičiek

Sad Janka Kráľa plný kvetov a zelene.
Foto: ilustračné, www.google.sk

Mesto pripravuje veľkú obnovu parku, ktorý v novembri 2019 prebralo od mestskej časti Petržalka.

V bratislavskom Sade Janka Kráľa pribudne na jar viac ako 20-tisíc kvetov, opravilo sa aj 233 lavičiek. Magistrát informuje o zmenách v najväčšom mestskom parku v Bratislave na sociálnej sieti.

Na jar tu rozkvitnú snežienky, dymivky a napríklad aj botanické tulipány, ktoré sme zasadili na jeseň. Vysadili sme až 12-tisíc nových cibuľovín okolo zverokruhov a ďalších 12-tisíc kvetov na spestrenie popri chodníkoch. Na Tyršovom nábreží zas pribudne letničkový záhon,“ uviedol magistrát a dodal, že opravou prešlo aj 233 lavičiek a drevené časti zverokruhov.

Stromy v zlom stave

Veľa stromov v parku bolo vo veľmi zlom stave. „Aby boli stromy zdravšie a park pre všetkých bezpečný pustili sme sa do arboristických zásahov. A zasiahli sme už na viac ako 100 stromoch,“ vysvetlil ďalej magistrát a dodal, že odborné zásahy majú svoj systém a na základe inventarizácie drevín má každý strom určené arboristické ošetrenie.

Momentálne pracujeme na bezpečnostných rezoch popri všetkých chodníkoch,“ dodalo mesto, ktoré odstránilo aj 49 veľkých starých pňov.

Postarali sme sa aj o 40 inváznych drevín. Ide najmä o pajaseň a javorovec jaseňolistý, ktoré sme zo zákona o ochrane prírody a krajiny povinní odstraňovať, pretože sa rýchlo rozmnožujú a vytláčajú pôvodnú vegetáciu,“ doplnilo mesto.

Obnova Sadu

Mesto pripravuje veľkú obnovu Sadu Janka Kráľa, ktorý v novembri 2019 prebralo do svojej správy od mestskej časti Petržalka.

Máme už hotovú inventarizáciu drevín, geodetické zameranie a práve v týchto dňoch dokončujeme pamiatkový architektonicko-historický výskum,“ uviedlo mesto a dodalo, že výskum sa stane podkladom pre veľkú krajinno-architektonickú súťaž, ktorá bude vyhlásená tento rok.

Na základe nej bude nasledovať v roku 2022 vypracovávanie projektovej dokumentácie a následne realizácia. Celkové náklady na obnovu parku vrátane súťaže vychádzajú predbežne na viac ako jeden milión eur.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk