Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Stredovek pri Dunaji, Petržalka
ilustračné: SITA
28. septembra 2016 Podujatia a akcie Bratislava od BratislavaDen.sk© BratislavaDen.sk, iDen Media s.r.o.

V Sade Janka Kráľa sa odohrá bitka o Bratislavu, na jeden deň sa zmení na bojisko

Historicko-kultúrny festival Bratislava 1619 sa bude v Sade Janka Kráľa konať 1. októbra od 10. hodiny.

Jeho hlavnou súčasťou bude rekonštrukcia bitky, ktorá sa odohrala na brehu Dunaja 14. októbra 1619. Sedemnáste storočie bolo nepokojné, plné bitiek a neobišlo to ani Uhorsko. V tom čase vládli Habsburgovci a ich vláde sa postavilo sedmohradské knieža Gabriel Bethlen, organizátor druhého povstania uhorských stavov proti katolíckym Habsburgovcom.

Bethlen vtedy ovládal zvyšné Horné Uhorsko a v ceste na Viedeň mu stála už iba Bratislava, vtedajší Prešporok. Mesto v tom čase chránila iba menšia skupina vojakov s tromi delami, ktorá táborila práve na brehoch Dunaja. Bethlenovi muži boli v presile, preto im nerobilo problém mesto dobyť za takú krátku dobu. Víťazne vtiahol do mesta, kde mu palatín Žigmund Forgáč vydal hrad i uhorskú kráľovskú korunu.

Známy bratislavský park sa pri spomienke na danú udalosť na jeden deň zmení na bojisko. Ožije vírom bubnov, rinčaním zbraní, treskotom muškiet i diel. Do seba sa, podobne ako v roku 1619, pustia vojenské jednotky. Návštevníci podujatia sa môžu zabaviť aj pri sprievodnom programe. Čakajú ich vystúpenia skupín historického šermu či dobových vojenských regimentov, budú si môcť prehliadnuť vojenský tábor a nazrieť do života vojakov z tohto obdobia.

Podujatie organizuje skupina historického šermu Banderium. Viac info TU.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

Sledujte novinky z Bratislavy na:

Facebooku BratislavaDen.sk
Instagrame @bratislavaden

...alebo ich odoberajte cez e-mail:
Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
X