Samicu húsky štíhlej na Kuchajde sa podarilo odchytiť, všetky doterajšie pokusy boli neúspešné

Kuchajda
Foto: ilustračné, SITA

Anestetiká, ktoré mali zabrať po 15 minútach, zaúčinkovali po dva a pol hodine.

Správe Chránenej krajinnej oblasti (CHKO) Dunajské luhy a Ponitrie sa podarilo na bratislavskej Kuchajde odchytiť samicu húsky štíhlej. Agentúru SITA o tom informovala Jana Schvarcová zo Správy CHKO Dunajské luhy a Ponitrie. Ide tak o prvý úspešný pokus o odchyt tohto invázneho druhu husi.

Ochranári sa pokúšali o odchyt húsky štíhlej už niekoľkokrát. Až doposiaľ však boli všetky pokusy neúspešné. Húska štíhla je inváznym, nepôvodným druhom husi, ktorý môže predstavovať ohrozenie pre pôvodné druhy vodného vtáctva na Slovensku. Má tendenciu správať sa teritoriálne a agresívne vyháňať ostatné vtáky z územia, v ktorom sa vyskytuje.

Viacero spôsobov

Počas predošlých pokusov použili ochranári viacero metód, aby húsky štíhle odchytili. Skúšali sedatíva či podanie alkoholu. Spomalenie reflexov alkoholom však nezabralo a omámenie sedatívami prekazila pani, ktorá začala ochranárom v odchyte brániť.

Húsky štíhle sú pritom veľmi agilné a dokážu rýchlo behať a výborne lietať, čo výrazne sťažuje ich odchyt. Pri poslednom pokuse zabrala metóda podania anestetík. Ochranári použili špeciálne anestetiká, ktoré mali začať účinkovať do 15 minút. Samicu však napokon utlmili po dva a pol hodine.

Rovnaká metóda

Po úspešnom pokuse použijú rovnakú metódu aj na odchyt samca na Kuchajde a mláďat na Štrkoveckom jazere. Odchyt samca by mal prebehnúť počas najbližšieho víkendu, odchyt mláďat budúci týždeň.

Samica, ktorej odchyt bol úspešný je dočasne umiestnená na stanici Správy CHKO Záhorie v Malackách. V prípade úspešného odchytu sem budú umiestnené aj ostatné jedince. Keď v ZOO Bojnice ukončia karanténu v súvislosti s vírusom vtáčej chrípky, húsky štíhle budú nastálo premiestnené tam,“ povedala Jana Schvarcová.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk