Samozber jahôd začal. Boli sme sa pozrieť, ako vyzerá jahodovisko pri Bratislave

Samozber jahôd, Veľké Leváre
Foto: Bratislavadeň

Výhodou jahodoviska je, že je otvorené aj v prípade nepriaznivého počasia, kedy je možný samozber vo fóliovníkoch. V Maďarsku je samozber lacnejší.

Jahody dostať v supermarketoch celoročne. Ak si radi pochutnávate na čerstvom ovocí, teraz je ten správny čas na konzumáciu jahôd.

Bratislavčania majú na výber niekoľko lokalít s jahodoviskami, kde si jahody môžu sami nazbierať. Blízko to majú aj do maďarských obcí, ale na samozber sa môžu vybrať aj bez toho, aby prekročili hranice.

Jahody vo fóliovníkoch

Jahodovisko Asparagus, ktoré sme navštívili, sa nachádza pri Veľkých Levároch. Keď pôjdete autom, jahodovisko je popri ceste značené informačnou tabuľou. Miestni obyvatelia sa vybrali na zber aj s deťmi na bicykloch.

Parkovisko je dostatočne veľké. Počas našej návštevy si jahody prišli natrhať ľudia z Malaciek, Trnavy či Senca.

Samozber jahôd, Veľké Leváre
Foto: Bratislavadeň

Samozber začal v utorok 6. júna a bude prebiehať do odvolania. Jahodovisko je otvorené denne vrátane víkendov od 7.00 hod. do 17.00 hod. Obedná prestávka zamestnancov je od 12.00 hod. do 12.30 hod.

Samozber jahôd, Veľké Leváre
Foto: Bratislavadeň

Je potrebné priniesť si vlastné nádoby. Pri vstupe vám ich odvážia a môžete sa pustiť do zbierania sladkého ovocia. Ak sa chystáte robiť džem, dobrým tipom je kúpa jahôd druhej triedy pri pokladni. Platiť sa dá nielen v hotovosti, ale aj kartou.

Samozber jahôd, Veľké Leváre
Foto: Bratislavadeň

Zbierať jahody môžete na poli, ale aj vo fóliovníkoch, do ktorých sa presúvali ľudia, keď začalo pršať. Odporúčame však zamerať sa na oberanie na poli, kde sú jahody krajšie.

Samozber jahôd, Veľké Leváre
Foto: Bratislavadeň

Na poli je veľa komárov, preto odporúčame zvoliť oblečenie s dlhými rukávmi alebo sa natrieť prípravkom odpudzujúcim tento hmyz. Samozber hodnotíme pozitívne – od otvorenia jahodoviska ešte neubehlo veľa času a jahody nie sú vyzbierané, a tak je stále možnosť natrhať si dostatok pekných jahôd.

Samozber jahôd, Veľké Leváre
Foto: Bratislavadeň

Porovnanie cien samozberov

Na jahodovisku pri Veľkých Levároch zaplatíte za 1 kg 3,50 eur. Pozreli sme sa na ceny na iných slovenských miestach aj v susednom Maďarsku.

Jahodovisko otvorili tento rok aj medzi Dunajskou Lužnou a Šamorínom. Za 1 kg zaplatia jahodoví samozberači 3,50 eur.

Aké sú ceny, ak by ste sa vybrali za hranice Bratislavského kraja? Za 1 kg jahôd v Majcichove si treba pripraviť 2,60 eur, vo Veselom a Bučanoch 2,99 eur, v Jelenci 3 eurá.

V maďarskej Rajke môžete ísť oberať jahody hneď na dve miesta – na nové pole (medzi Rajkou a Bezenye) a staré pole (oproti futbalovému ihrisku pri koniarni). Jahodoviská sú aj v obciach Mosonmagyaróvár, Vámosszabadi a Győrszemere. Ak si nazbierate jahody pod 10 kg, za 1 kg zaplatíte cca 2,66 eur.

Samozber jahôd, Veľké Leváre
Foto: Bratislavadeň

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk