Sánkovačky detí, kalamita a tony snehu: Zaspomínajte si s nami na zasneženú starú Bratislavu

Zasnežená Bratislava

Prezrite si s nami staré fotografie, ktoré zachytávajú život v hlavnom meste počas zimných mesiacov pred desiatkami rokov.

Staré fotografie nás vracajú do spomienok a vďaka nim si vie aj mladšia generácia vybaviť, ako vyzerali uličky starej Bratislavy. Počas zimných mesiacov má naše hlavné mesto inú atmosféru, ktorá má taktiež svoje čaro. Staré fotografie zachytávajú rôzne miesta pod snehom.

Plynové lampy ste mohli vidieť na dunajskej promenáde ešte v roku 1941. Pani Eva v diskusii priblížila, že ako dieťa stretávala pána na bicykli, ktorý ráno lampy zhasol a poobede zapaľoval.

Dunajská promenáda
Dunajská promenáda. Foto: www.facebook.com

Obyvatelia idú pravdepodobne z nákupov. V 70. rokoch ešte fungovalo železiarstvo na Hurbanovom námestí. Môžeme vidieť aj verejné toalety pod zemou, ktorých bolo kedysi v Starom Meste podstatne viac ako dnes.

Hurbanovo námestie
Hurbanovo námestie. Foto: www.facebook.com

Snehová kalamita sa zapísala do histórie Bratislavy a celej Európy v roku 1987. Napadlo až 65 centimetrov snehu a doprava bola paralyzovaná. Deti mali v škole mimoriadne prázdniny.

Snehová kalamita
Snehová kalamita v roku 1987. Foto: www.facebook.com

Spoznávate na starej fotografii zo 40. rokov zasnežené Podhradie? Pán Dušan si na nej všimol aj vyhliadkový pavilón Brauneckerovho paláca nad terasovými záhradami. Palác bol zbúraný v 70. rokoch.

Podhradie Bratislava
Zasnežené Podhradie. Foto: www.facebook.com

Pohľad z tohto miesta dodáva Bratislave a hradu romantický nádych. Murmanovu výšinu, ktorá má aj prezývku „U štyroch levov“, nájdete pri Slavíne.

Bratislavský hrad
Na Murmanovej výšine. Foto: www.facebook.com

Aká by to bola zima bez sánkovania? Najmenší Bratislavčania sa spúšťali dole kopcom na Lermontovej ulici. Druhá fotografia zachytáva sánkovačku na Firšnáli.

Sánkovačka
Sánkovačka na Lermontovej ulici. Foto: www.facebook.com
Firšnál
Sánkovačka na Firšnáli. Foto: www.facebook.com

Hoci je dnes bohatá snehová nádielka v Bratislave rarita, desiatky rokov späť o sneh nebola núdza. Záber pochádza približne z roku 1930. Ide o roh dnešnej Panskej ulice a Rybárskej brány, kde sa nachádza socha Čumila.

Sneh
Snehová kalamita približne v roku 1930. Foto: www.facebook.com

Keď ešte neboli mobily či počítače, deti trávili voľný čas vonku. Jednou z obľúbených aktivít bol hokej. V roku 1966 sa hralo aj na zasneženej ploche v parčíku na rohu Poštovej a Vysokej ulice.

Zimný hokej a deti
Deti hrali hokej v Starom Meste. Foto: www.facebook.com

Ďalšie k téme

    Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

    Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom