Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
výstava, nábytok, stoličky
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
SITA
27. marca 2015 Zaujímavosti od BratislavaDen.skSITA, © SITA 2015, SITA

Satelit vystavuje stoličky z ohýbaného dreva

Stoličky z ohýbaného dreva zo slovenskej a českej výroby si možno do 19. apríla pozrieť v bratislavskej galérii dizajnu Slovenského centra dizajnu (SCD) – Satelit. Expozícia Ako sa sedelo vznikla ako reinštalácia českej výstavy Anonymní ohýbaný nábytek a doplnil ju Tatra nábytok Pravenec zo zbierok Slovenského múzea dizajnu v Bratislave.

Výstava „Anonymní“ ohýbaný nábytek, ktorá sa konala v októbri 2014 v Zámku v Bystřici pod Hostýnem sa venovala problematike ohýbaného nábytku, ktorý vznikal na českom trhu v priebehu povojnového desaťročia.

Chcela upozorniť na nedostatočné spracovanie domácej produkcie tohto obdobia a pripomenúť tvorcov a výrobky, ktoré český nábytok reprezentovali v zahraničí a získali ocenenia na svetových výstavách. Miesto konania výstavy Bystřice pod Hostýnem nebolo vybrané náhodne.

V roku 1861 tu začala výrobu továreň na ohýbaný nábytok, ktorá je v súčasnosti najstaršou svojho druhu na svete. Jej zakladateľom bol Michael Thonet. V roku 1946 sa firma stala národným podnikom Thonet, ktorý bol v roku 1953 premenovaný na TON (Továrny Ohýbaného Nábytku). Výstava predstavila výber najzaujímavejších, najoceňovanejších a najbežnejších dobových modelov a ich tvorcov, predovšetkým Antonína Šumana, Radomíra Hofmana a Josefa Macka.

Reinštaláciu českej výstavy v bratislavskom Satelite doplnilo SCD o prezentáciu stoličiek vyrobených najúspešnejším a najväčším slovenským výrobcom nábytku druhej polovice 20. storočia – Tatra nábytkom Pravenec.

„V podniku nadväzovali na thonetovskú tradíciu ohýbaného dreva, avšak vytvárali i stoličky s individuálnym autorským rukopisom. Tatra nábytok Pravenec zanikol v rokoch 2004 – 2005 a SCD sa vďaka vývojárovi podniku Silvestrovi Slosiarovi dozvedelo o zbierke stoličiek uskladnených v priestore bývalej závodnej jedálne v Pravenci,“ informovalo SCD.

Práve tieto stoličky tvoria významnú súčasť zbierok nového Slovenského múzea dizajnu, ktoré sídli v Hurbanových kasárňach v Bratislave. Na výstave možno nájsť stoličky od dizajnérov, ktorí v podniku Tatra nábytok Pravenec pracovali v 60. až 80. rokoch 20. storočia, konkrétne od Ladislava Gatiala, Miroslava Škriniara, Ondreja Čverha a Štefana Bílika.

Satelit, galéria dizajnu SCD je otvorená denne, okrem pondelka od 13. do 18. hodiny.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X