Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Nivy rekonstrukcia ba 2.jpg
Zdroj: Foto ilustračné: bratislava.sk

Schátrané budovy na Mierovej ulici prejdú rozsiahlou rekonštrukciou

Predpokladaný rozpočet je do 20 miliónov eur bez DPH, reálnu cenu rekonštrukcie však podľa rezortu vygeneruje verejné obstarávanie, a to prostredníctvom najnižšej predloženej cenovej ponuky

Ministerstvo hospodárstva SR (MH SR) chce zrekonštruovať komplex svojich budov na Mierovej ulici v Bratislave. Ako pre agentúru SITA uviedol hovorca rezortu Maroš Stano, predpokladaný rozpočet na kapitálové výdavky spojené s plánovanou rekonštrukciou je do 20 miliónov eur bez DPH. „Reálnu cenu rekonštrukcie vygeneruje až verejné obstarávanie, a to prostredníctvom najnižšej predloženej cenovej ponuky“,  doplnil. Ministerstvo má pritom na tento účel potrebné finančné prostriedky vyhradené. V súvislosti s rekonštrukciou sa už uskutočnil tzv. energetický audit, obstarala sa architektonická štúdia, pripravila dokumentácia a podala žiadosť o vykonanie štátnej expertízy stavebného zámeru.

Súčasný stav budov je nevyhovujúci

Rezort hospodárstva považuje súčasný stav budov z technického hľadiska za nevyhovujúci. Ako sa ďalej uvádza v návrhu na vyslovenie súhlasu vlády so začatím obstarávania stavby, stav použitých stavebných, konštrukčných a ostatných fasádnych aj interiérových materiálov je na kritickej úrovni, morálne zastaraný a neplní ani len minimálne požiadavky v súčasnosti platných technických noriem. Rekonštrukcia budov, ktoré chce ministerstvo využívať pre vlastnú potrebu, by sa mala začať v roku 2020 a trvať dva roky.

Komplex administratívnych budov na Mierovej ulici má, podľa zverejnených údajov, približne 43 rokov. Od roku 1998 je jeho vlastníkom a správcom MH SR. Predchádzajúci správca neinvestoval ani do údržby ani do modernizácie objektov, rezort následne pristúpil, v rámci obmedzených finančných prostriedkov, iba k riešeniu havarijných prípadov. Celkový stav budov tak vykazuje značnú opotrebovanosť. Prejavujú sa rôzne poruchy materiálov a konštrukcií, obvodový plášť obsahuje v súčasnosti zakázané komponenty, azbestové platne, niektoré technické inštalácie sú v havarijnom stave.

Rozsiahla rekonštrukcia

Súčasťou plánovanej rekonštrukcie by mala byť kompletná výmena obvodového plášťa a strešných krytín, zateplenie budov, ako aj úprava vonkajších spevnených plôch. Vymenené budú okná aj výťahy, plánuje sa úprava priečok, podláh, stien a stropov. Kompletnou rekonštrukciou by mali prejsť aj všetky hygienické zariadenia. Opravy si vyžaduje aj celý systém vykurovania, chladenia a úpravy vzduchu. Chystá sa kompletná výmena rozvodov zdravotechnických inštalácií a elektroinštalácií.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X