Sčítacie senzory zaznamenali už takmer milión chodcov a 300-tisíc cyklistov

COVID 19: Zrušenie núdzového stavu
Foto: archívne, SITA/Jana Birošová

V Bratislava fungujú sčítacie senzory na Starom moste, na Dvořákovom nábreží a Dolnozemskej ulici.

Sčítacie senzory v Bratislave zaznamenali za deväť mesiacov takmer milión chodcov a 300-tisíc cyklistov. V tlačovej správe o tom informuje hovorkyňa magistrátu Katarína Rajčanová.

V sledovanom období od vlaňajšieho septembra do konca mája tohto roka mestské sčítače zaregistrovali takmer milión chodcov. Je to o 70 percent viac, ako bolo prejazdov na bicykli. Najviac chodcov, spolu 216 940, zaznamenali senzory v máji,“ uviedla hovorkyňa.

Tri sčítacie senzory

V hlavnom meste aktuálne fungujú tri sčítacie senzory pre chodcov – na Starom moste, Dvořákovom nábreží a na Dolnozemskej ulici.

Ide o viacsenzorové zariadenia, ktoré zbierajú informácie o počte prejazdov bicyklom, počte prechodov chodcov aj o kvalite ovzdušia na danom mieste,“ vysvetlila Rajčanová.

Najviac chodcov sčítali na Dvořákovom nábreží. Za sledované obdobie ich tadiaľto prešlo viac ako pol milióna. Na Starom moste sčítače zaznamenali 390 362 chodcov.

Na Dolnozemskej sčítací senzor nainštalovali až koncom apríla, zatiaľ stihol zaznamenať viac ako 70-tisíc prechodov,“ dodala.

Najobľúbenejšie dni na vychádzky

Najobľúbenejšie dni na vychádzky sú pre obyvateľov hlavného mesta soboty a nedele. Ukazujú to dáta zo všetkých troch sčítačov. Napríklad nábrežím počas mája prešlo priemerne 127 chodcov za hodinu.

Počas víkendu bol priemerný počet chodcov za deň 164. Dlhodobo priemerný hodinový počet chodcov je na tomto mieste 90, cez víkend sa toto číslo zvyšuje na priemerne 131 prechodov za hodinu,“ konštatuje hovorkyňa magistrátu.

Ako ukazujú dáta z aplikácie, najvyťaženejšie časy sú medzi 14:00 a 17:00, keď sa priemerný počet chodcov za hodinu zvyšuje až na 338,“ dodáva šéf dátových analytikov mesta Pavol Škápik.

Efektívna údržba chodníkov

Údaje o počte chodcov môžu pomôcť samospráve napríklad v efektívnej údržbe chodníkov. Dáta o obľúbenosti daných lokalít a návštevnosti prírody zas môže mesto využiť pri plánovaní a zveľaďovaní verejných priestranstiev a ich následnej údržbe.

Aplikácia Chodci BA podobne ako aplikácia Cyklo BA, ktorá funguje od septembra minulého roku, sleduje celkový počet prechodov podľa mesiaca, priemerný počet prechodov za 24 hodín podľa mesiaca, priemerný počet prechodov podľa dňa prechodu či priemerný počet prechodov podľa času prechodu.

Datasety zo života mesta

Transparentný portál Open data Bratislava, ktorého súčasťou sú aj aplikácie Cyklo BA a Chodci BA, spustil bratislavský magistrát v septembri 2019.

K dnešnému dňu poskytuje viac ako 13-tisíc datasetov zo života v meste, z oblastí ako obyvateľstvo, demografia, ekonomika, kultúra, šport, voľný čas a iné,“ uzavrela Rajčanová.

Cykloscitace
Foto: Mesto Bratislava

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk