Šéf SND Chudovský končí vo svojej funkcii, ministerka Laššáková ho odvolala

Marián Chudovský
SITA

Generálny riaditeľ Slovenského národného divadla (SND) Marián Chudovský končí vo funkcii. Z postu šéfa našej prvej divadelnej scény ho na stredajšom stretnutí odvolala ministerka kultúry Ľubica Laššáková, povedala to Ružena Moravčíková z komunikačného odboru Ministerstva kultúry (MK) SR.

Ako sa uvádza v tlačovej správe MK SR, hlavné dôvody, pre ktoré ministerka kultúry odvolala Chudovského, sú „dlhodobá a prehlbujúca sa finančná strata, neefektívne nakladanie s verejnými finančnými zdrojmi a neriešenie problémov vlastných zamestnancov“. Ministerka kultúry chce, aby sa v SND v septembri riadne začala 99. sezóna. „Preto som dočasne vedením divadla poverila Vladimíra Antalu, riaditeľa ekonomického a technicko-prevádzkového úseku SND. Zámerom tejto dočasnej personálnej kontinuity z vnútra divadla je nijakým spôsobom neohroziť činnosť SND. Zároveň však dočasne poverené vedenie bude úzko spolupracovať s ‚expertnou radou‘, kde budú zástupcovia ministerstva kultúry, ale aj zamestnancov SND, aby sme spolu dosiahli zlepšenie a stabilizáciu finančnej situácie v SND,“ cituje tlačová správa MK SR Laššákovú.

Zlá finančná situácia

Ministerstvo kultúry ďalej upozorňuje, že „už pred dvoma rokmi, keď SND skončilo rok 2015 s finančnou stratou 657-tisíc eur, upozorňoval vtedajší minister kultúry Marek Maďarič vedenie SND, aby začalo situáciu vážne riešiť a neprekračovať stanovený rozpočet. Hoci hospodársky výsledok SND za rok 2016 bol mierny zisk – cca 20-tisíc eur, ale aj to iba preto, že počas predsedníctva SR v Rade Európskej únie boli prenájmy na podujatia konané v SND financované zo štátneho rozpočtu. Za rok 2017 divadlo opäť vykázalo stratu vo výške 692-tisíc eur a za prvých šesť mesiacov roka 2018 priznalo SND záporný hospodársky výsledok až 1 037 000 eur s vlastnou prognózou, že tento rok opäť ukončia s niekoľkostotisícovou stratou“.

Zlá finančná situácia sa, ako ďalej pripomína MK SR, stala aj dôvodom nevyplatenia pohyblivej zložky mzdy pre technický personál za júnovú prácu. Ministerka Laššáková preto vyzvala generálneho riaditeľa SND Chudovského, aby situáciu ihneď riešil. Zároveň ho vyzvala, aby jej predstavil návrh, ako chce riešiť zlú finančnú situáciu našej prvej divadelnej scény. „Predstavy pána Chudovského a hlavne jeho dlhodobá pasivita ako manažéra racionálne riešiť finančnú situáciu SND ma presvedčili, že na tomto poste musí nastať zmena. Preto som ho dnešným dňom odvolala z funkcie generálneho riaditeľa SND,“ cituje tlačová správa Ľubicu Laššákovú.

Nečakal to

Ako povedal Chudovský pre médiá, odvolanie očakával, ale nie dnes, na jeho vôbec prvom pracovnom stretnutí s ministerkou kultúry Laššákovou. Predpokladal, že s ministerkou budú najskôr hľadať riešenia a počkajú na výsledky audítorskej skupiny z ministerstva kultúry, ktorá je aktuálne v SND. Mal aj pripravené riešenie situácie. Dodal, že SND, slovenské divadelníctvo a kultúra vo všeobecnosti na Slovensku nie je dostatočne financovaná a ak má byť kvalitná, musí mať k dispozícii viac zdrojov.

Chudovský tvrdí, že za šesť rokov svojho pôsobenia na čele SND nepochybil a je hrdý na program, ktorý SND pod jeho vedením ponúklo. Minister kultúry SR Marek Maďarič vymenoval a uviedol do funkcie generálneho riaditeľa SND Mariána Chudovského 22. júna 2012. Chudovský do funkcie nastúpil od 1. júla 2012.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk